Raporlar

Adil öksüz’ü kim koruyor

Adil öksüz’ü kim koruyor … 15 Temmuz’un kilit ismi Adil Öksüz ile ilgili şok detaylar ortaya çıktı. Adil Öksüz’ü bu güne kadar saklayanlar, tam kaçırma fırsatı olarak gördüğü için böyle bir haber yaptırmış olabilirler. Uçan sineğin erkek mi, dişi mi, olduğunu bilen teknolojinin bir haini bulamaması soru işaretlerini çoğaltıyor. detaylar haberimizde…

Adil öksüz’ü kim koruyor

Milli İstihbarat Teşkilatı, firari FETÖ’cü Öksüz’ün 15 Temmuz’dan 15 gün önce eşi ve çocuklarını ABD’ye gönderdiğini tespit etti. Adil Öksüz’ün 2 akrabasının hakim ve savcı olduğunu belirledi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT); Darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü’nde yakalanan FETÖ’nün sözde Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz ve akrabalarına ilişkin araştırma yaptı.

MİT tarafından Ankara Başsavcılığı’na gönderilen belgelere göre, Öksüz’ün eşi Aynur Öksüz, kalkışmadan 15 gün önce 30 Haziran 2016’da üç çocuğu ile ABD’ye gitti. Belgelerde, Öksüz’ün kız kardeşi Azize Türk’ün ABD’deki adresinin 260 Davidson Ave. Somerset olduğu; Türk’ün eşi Cemal Türk’ün FETÖ çatı iddianamesinde örgüt elebaşı Gülen’e en yakın isimler olarak bilinen Mollalar arasında yer aldığı; Türk çiftinin 2015’te yurtdışına çıktığı tespit edildi.

MİT Ağustos 2016’da bilgi vermiş

MİT tarafından, 15 Temmuz’daki darbe girişiminden yaklaşık 1 ay sonra; 13 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, İçişleri ve Adalet Bakanlığı, Emniyet İstihbarat, KOM ve TEM Daire başkanlıklarına gönderilen yazıda; “Darbe teşebbüsünün sivil planlayıcılarından olan FETÖ/PDY üst düzey yöneticilerinden Adil Öksüz ve yakın akrabaları hakkındaki bilgiler” denilerek; yapılan araştırmaların sonucuna yer verildi.

15 gün önce kaçmışlar

Belgelere göre, Adil Öksüz’ün eşi Aynur Öksüz, 30 Haziran 2016’da yani darbe girişiminden tam 15 gün önce 3 çocuğuyla birlikte ABD’ye gitti. Adil Öksüz’ün, bir diğer kardeşi olan Azize Türk’ün ise ABD’de 260 Davidson Ave. Somerset adresinde yaşadığı belirlendi. Azize Türk’ün eşi Cemal Türk’ün ise Ankara Başsavcılığınca darbe girişiminden yaklaşık 10 gün önce; 73 sanık hakkında hazırlanan FETÖ çatı iddianamesinde örgüt içerisinde Mollalar olarak adlandırılan şahıslar arasında yer aldığı kaydedilen belgelerde; Cemal Türk’ün 13 Mayıs 2015, eşi Azize Türk’ün ise 4 Ekim 2015’te İstanbul Atatürk Havalimanından yurtdışına çıkış yaptıkları ifade edildi.

16 Temmuz’da yurt dışına çıkmışlar

Belgelerde, Cemal Türk’ün ağabeyi Süleyman Türk’ün de Konya Selçuk Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yaptığı; ve örgütün Konya doktorlar imamı olduğu belirtilirken, Süleyman Türk’ün eşi Hacere Türk ile birlikte kalkışmanın sabahı olan; 16 Temmuz günü İzmir Adnan Menderes Havalimanından yurtdışına çıkış yaptıkları; ve ABD Merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’ın eski çalışanı olan FETÖ mensubu oğulları Selman Türk’ün yanına; İngiltere’ye gitmiş olabilecekleri vurgulandı.

Amcaoğlu Savcı, dayı oğlu Hakim

Adil Öksüz’ün kaçmasına yardım ettiği gerekçesiyle 9 Ağustos 2016’da tutuklanan gazeteci Erdal Şen’in; Öksüz’ün eşi Aynur Öksüz’ün kız kardeşi Emine Şennur Şen ile evli olduğu belirtilen belgelerde, Öksüz’ün amcasının oğlu M.Ö.’nün Cumhuriyet Savcısı; dayısının oğlu A.D.’nin ise hakim olarak görev yaptığı ifade edildi.

Öksüz’ün Almanya’da olduğu söyleniyor

15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi, firari Adil Öksüz’ün, Almanya’da olabileceğine ilişkin resmi yazışmalar ilk kez ortaya çıktı. Milliyet’in haberine göre, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nce, İstihbarat ve Terör Daire Başkanlıkları, MİT ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen 17 Şubat 2017 tarihli bir belgeye göre, 15 Şubat 2017’de Ukrayna’dan Almanya’ya gelen M.M. isimli bir işadamı, Frankfurt Başkonsolosluğu görevlileriyle temasa geçti. İşadamı, FETÖ iltisaklı olduğunu bildiği bir yakınının eşi ve üç çocuğunu karşılamak için Frankfurt’ta Global Otel’e gittiğini, bu sırada Adil Öksüz’ü elinde bir bond çanta ile otelin içinde camekanlı bir bölmede gördüğünü, bu kişinin Adil Öksüz olduğundan emin olduğunu söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu