Haber

Aşk otelleri Küba’ya geri dönüyor

Aşk otelleri Küba’ya geri dönüyorhaberi Küba ziyaretlerini artıracak nitelikte. Küba’nın başkenti Havana’da yerel yöneticiler, sevişmek isteyen çiftlere saatlik olarak oda kiralama üzerine kurulu otel sistemini yeniden hayata geçireceklerini açıkladı.

Aşk otelleri Küba’ya geri dönüyor

Devlet tarafından işletilen ve aşk otelleri olarak bilinen ‘posadalar‘, 1990’lardaki ekonomik krizde kapatılmış ve otel binaları kasırga barınağı olarak kullanılmaya başlamıştı.

Bu boşluğu daha sonra özel ev sahipleri doldurmak istedi ancak bu küçük işletmeler, birçok Kübalının karşılamayacağı ücretler talep ediyor.

Havana’daki yetkililer, yeni kurulacak ‘posadaların’ daha ucuz olacağını ve Havana’da açık yerlerde sevişilmesinin sonlanmasına katkı sunacağını belirtti.

Özel ev sahipleri; klima sistemi, bir buzdolabı ve rahat bir yatağın bulunduğu bir odayı üç saat kiralama karşılığında 5 dolar ücret alıyor.

Ancak bu, Kübalıların ortalama aylık maaşının (29.6 dolar) yaklaşık altıda birine tekabül ediyor ve birçok kişi bu ücreti karşılamıyor.

Devlet konut projeleri yetkilileri, yeni hayata geçirilecek beş ‘posadanın’ Havana’daki kalabalık ve sınırlı konut sorunlarıyla baş etmede insanlara yardımcı olacağını söyledi.

Havana’da birçok aile aynı konutta yaşıyor ve konut azlığı nedeniyle boşanan çiftler de bir arada yaşamak zorunda kalıyor.

Kentte çiftlerin parklarda, plajlarda ve Malecon Bulvarı’ndaki deniz kıyısında sevişmelerinin yaygın olduğu belirtiliyor.

‘Küba borcunu romla ödemeyi teklif etti’

Küba’nın, Çek Cumhuriyeti’ne olan 276 milyon dolarlık (yaklaşık 970 milyon Türk Lirası) borcunu dünyaca ünlü romuyla ödemeyi teklif ettiği bildirildi.

Çek Finans Bakanlığı, Havana’nın bu ihtimali konu üzerine yapılan son görüşmelerde dile getirdiğini açıkladı.

Eğer teklifi kabul ederse, Çek Cumhuriyeti’nin önümüzdeki 100 yıldan fazla bir süre için yetecek romu olacak.

Ancak Prag yönetimi en azından borcun bir kısmını para olarak geri almayı tercih edeceklerini açıkladı.

Havana’nın borcu Soğuk Savaş döneminden kalıyor. O zamanlar ‘Çekoslovakya’ olan Çek Cumhuriyeti de Küba gibi komünist blok içinde yer alıyordu.

BBC’nin Prague muhabiri Rob Cameron, Küba’nın çok fazla parasının olmadığını, ancak çok fazla romunun olduğunu ve bu nedenle böyle bir teklifle geldiklerini söylüyor.

Çek Finans Bakanlığı, Küba’nın borcunu ödemesi için romun yanı sıra farmasötik ilaçları da kabul edebileceklerini açıkladı.

Ancak, Küba ilaçları Avrupa Birliği sertifikasına sahip değil.

Dolayısıyla, borcun romla ödenmesi daha yüksek bir ihtimal olarak görünüyor.

Rom, Çek Cumhuriyeti’nde sevilen bir içecek

Çek İstatistik Ofisi’ne göre, Çekler geçen yıl Küba’dan yaklaşık 7 milyon TL değerinde rom ithal etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu