Raporlar

Deniz Yücel için Erdoğan’la iki gizli görüşme yapıldı

Deniz Yücel için Erdoğan’la iki gizli görüşme yapıldı … Hakkındaki iddianame bir yıl boyu hazırlanmayan Türk-Alman gazeteci Deniz Yücel‘in, Başbakan Binali Yıldırım‘ın Almanya temaslarından hemen sonra serbest bırakılmasının arka planında ne yaşandı? detaylar haberimizde…

Deniz Yücel için Erdoğan’la iki gizli görüşme yapıldı

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Yücel’in serbest bırakılması konusunda yürüttüğü diplomasi trafiğini yazdı…

Alman basını, hakkında iddianame hazırlanmaksızın bir Silivri Cezaevi’nde tutuklu tutulan Türk-Alman gazeteci Deniz Yücel’in dün serbest bırakılmasının arka planını yazdı. Süddeutsche Zeitung gazetesi, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Yücel’in serbest bırakılması konusunda yürüttüğü diplomasi trafiğini açığa çıkardı.

“Hukukun değil, diplomasinin zaferi”

‘Hukukun değil, diplomasinin zaferi‘ manşetiyle çıkan gazetede, ‘Gabriel Yücel olayında nasıl arabuluculuk yaptı’ başlığıyla yer alan haberde şu iddialar yer aldı:

“Almanya’dan sessizce Roma’ya geçen Gabriel, Erdoğan’ın kaldığı otele gece giderek kendisiyle görüştü”

Gabriel geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile iki kez gizlice bir araya geldi. İlk görüşme, Erdoğan’ın Vatikan ziyareti sırasında, Roma’da yapıldı. Almanya’dan sessizce Roma’ya geçen Gabriel, Erdoğan’ın kaldığı otele gece giderek kendisiyle görüştü. Erdoğan ertesi sabah Papa ile biraraya geldikten sonra Türkiye’ye döndü.

“Gabrıel Roma’da normalleşme sözü verdi”

Roma’daki görüşmede Gabriel’in Erdoğan’a, Deniz Yücel’in serbest bırakılması durumunda Türkiye-Almanya ilişkilerinin normalleşeceğine dair söz verdiği ifade ediliyor.

“Gizlice İstanbul’a gelen Gabriel, Erdoğan ile bir kez daha bir araya geldi”

Ancak habere göre, Türkiye tarafı daha sonra ayrıntıları görüşmek üzere Gabriel’i İstanbul’a davet etti. Bu kez şubat ayının ikinci haftasında gizlice İstanbul’a gelen Gabriel, Erdoğan ile bir kez daha bir araya geldi. Görüşmede, Deniz Yücel’in serbest bırakılması durumunda atılacak adımların ayrıntıları ele alındı. Süddeutsche Zeitung’daki haberde, bu görüşmenin ardından Deniz Yücel’in serbest bırakılması için Türkiye tarafından adımların atılmaya başlandığı belirtildi.

“Deniz Yücel’in ifadesi görüntülü sistemle alınarak serbest bırakılmasına karar verildi”

Gazetenin haberine göre, Deniz Yücel bırakıldıktan sonra eşiyle birlikte bir kaç gün İstanbul’da kalmak, evini toparlamak istiyordu. Ancak bu yeniden gözaltına alınma riski doğurabileceği gerekçesiyle kabul edilmedi. Özellikle Türk tarafının ülkede yeni bir tartışmaya yol açacağından ötürü Yücel’in kalmasına sıcak bakmadığı kaydedildi. Deniz Yücel’in serbest bırakıldığı gün Gabriel’in özellikle yetkili mahkemeye teşekkür etmesinin de, süreci hızlandırmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Deniz Yücel’in ifadesi görüntülü sistemle alınarak serbest bırakılmasına karar verildi. (Kaynak: Evrensel)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu