Nikomedia

İzmit Sepetçiler Mahallesinde ilk köy müzesi açıldı

İzmit Sepetçiler Mahallesinde ilk köy müzesi açıldı … “Sepetçi Köyünde açılan müzede sergilenen ürünler arasında 1883 yılına ait beşik, 1950 yılına ait tekerlekli pulluk, 1955 yılına ait hamurluk…” detaylar haberimizde…

İzmit Sepetçiler Mahallesinde ilk köy müzesi açıldı

İzmit Belediyesi tarafından Sepetçiler Mahallesi’nde kurulan ilk köy müzesi açıldı…

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Mahalle Konağı ve Köy Müzesi  açılışına İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti eski milletvekili ve Merkez Yönetme Kurulu üyesi Zeki Aygün, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, AK Parti Derince İlçe Başkanı İbrahim Şirin, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.

Yaba, orak, ellik, saban, düven, öküz arabası…

Köy hafızası oluşturmak için kurulan müzede, tarımda, hayvancılıkta ve günlük hayatta kullanılan asırlık araçlar yer alıyor. Sepetçi Köyünde açılan müzede sergilenen ürünler arasında 1883 yılına ait beşik, 1950 yılına ait tekerlekli pulluk, 1955 yılına ait hamurluk, 1924 yılına ait et terazisi, 1935 yılına ait su değirmen taşı ve 1929 yılına ait değirmende yer alıyor. Yaba, orak, ellik, saban, düven, öküz arabası, çıkrık, tezgah, dibek taşı, ibrik, tas, kandil, gaz lambası ve giyim eşyalarının da sergilendiği müzede Türkiye’de ilk kez kullanılan traktörlerden biri de bulunuyor. Müzeye bağışta bulunanlara plaket verilip, isimlerinin yazılacağı bir köşede oluşturuldu.

Müze açılışında konuşan Mahalle Muhtarı Nejdet Çetin, “Böyle bir müzenin köyümüzde olması bizim için hayaldi, hayalimiz gerçekleşti. Başkanımıza, çalışanlarımıza emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Farklı alanlarda müzeler hazırladık”

Açılışta konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Birçok köy konağı, mahalle konağı yaptık. Ama bu köy konağımız daha farklı. İçerisinde Kocaeli’de ilk defa yapılan ve Türkiye’de de örnek olabilecek bir köy müzemizi bulunuyor. Müzecilik şehrimizde gelişiyor. Farklı alanlarda müzeler hazırladık. Şehrimizin turizmde yer alması için böyle müze girişimlerimiz önemli. Bu ülkenin bugünlere gelmesinde, şehirlerde bu yaşantıyı sürmemizde en önemli güç köylerimizdir. Köylülerimiz bizim baş tacımız. Atatürk’ün dediği gibi köylü milletin efendisidir. Millete hizmet etmek isteyen köylüye hizmet etsin.

Bu müze, dedelerimizin bizi nasıl yetiştirdiğinin anısı var. Sergilenen her şey orijinal. Buraya herkes katkı gösterdi. Bu müzemize katkı sağlayanlara çok teşekkür ediyorum. Zeki Aygün beye çok teşekkür ediyorum. Hem il başkanlığı, hem de milletvekilliği döneminde yaptığı çok önemli işler var. Biz tüm teşkilatımızla iyi bir ekibiz. Sepetçi köyümüz çok daha gelişiyor. Gölkay’ı da yaptıktan sonra buranın değeri arttı. Sepetçi köyü ve çevre köyler böyle gelişti. İzmit’e gelenler inanıyorum ki burayı da ziyaret edecekler” diye konuştu.

“Kızıltepe halkı artık Rabia işareti yapıyor”

Mardin’de gerçekleştirilen pişmaniye festivali sonrası ayağının tozuyla müze açılışına katılan Başkan Doğan Mardin’den kucak dolusu sevgi ve selam getirdiklerini belirterek, “Kızıltepe meydanımızda bir saat boyunca mehteranımızı çaldırdık. Oradaki kardeşleriniz için önemli bir etkinlik oldu. Kızıltepe halkı artık Rabia işareti yapıyor” dedi

Açılışta son olarak konuşan AK Parti eski milletvekili ve Merkez Yönetme Kurulu üyesi Zeki Aygün, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın mantığıyla yola çıkan partinin bireyi olarak bunu yapmak çok önemli. Bizim amacımız millete hizmet etmekti. Biz Genel Başkanımızın söylemleri çerçevesinde onun çalışma ortağıyız. Bu önemli projeyi hayata geçiren değerli belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sepetçiler Mahallesi’nde gerçekleştirilen köy müzesi açılışında, müzeye bağışta bulunan Ali Acar, Ahmet Altın, Hüseyin Balçok, Akif Yılmaz, Fahriye Şener, Nail Şahin’e protokol üyeleri tarafından plaket verildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu