Kültür Sanat Tarih

Dünya markamız efsane ustamız Toron amcamız Toron Karacaoğlu

Dünya markamız efsane ustamız Toron amcamız Toron Karacaoğlu Tiyatroya olan aşırı ilgisi nedeni ile 17 yaşında iken 1947 de İstanbul’a geldi. Büyük usta sanat hayatına Beşiktaş ve Büyükdere Halkevi’nde başladı…

Dünya markamız efsane ustamız Toron amcamız Toron Karacaoğlu

Sevgili arkadaşlar, değerli okurlar; Kocaelitime gazetemizde bu haftaki köşe yazımda sizlere birkaç gün önce ebediyete uğurladığımız bir büyük ustayı anlatacağım. Kim diyeceksiniz Toron Karacaoğlu tabi ki. Ünü Türkiye değil dünya’ ya nam salmış bir devlet sanatçımız olmakla beraber, uluslararası bir sanatçımız kendisi.

Gerçi vefat haberini Oyuncu ve sanatçı Orhan Aydın aracılığı ile kendisinin sosyal medya hesabından öğrenip daha sonra basın ve medya da haberlerini izledik ama bizlere ve güzel ülkemize bıraktığı sanat mirasları paha biçilemez.

Büyük usta Toron amcamız 20 Ağustos 1930 tarihinde Bursa Mudanya da doğdu ve çocukluğu Edremit, Altınoluk Balıkesir’ de geçti. Tiyatroya olan aşırı ilgisi nedeni ile 17 yaşında iken 1947 de İstanbul’ a geldi. Büyük usta sanat hayatına Beşiktaş ve Büyükdere Halkevi’nde başladı. Üç yıl süre ile o zaman süresi o kadar olan İstanbul Belediye Konservatuarında eğitimlerini tamamladı.

“150 kadar oyunda rol aldı”

Konservatuar’dan mezun olduktan sonra Girdiği İstanbul Şehir Tiyatroları sınavını kazanınca bu kurumun kadrolu oyuncusu oldu. İstanbul şehir tiyatrolarında 150 kadar oyunda rol aldı. 1980 de emekli olan sanatçı, emekliliğinin ardından Berlin’ de Alman kültür senatosu bünyesinde tiyatro eğitmenliği yaptı. Bu hocalık dönemi 5 yıl sürdü.

1985 yılında Türkiye’ye dönerek İstanbul’da Tiyatrokare, Tiyatro Kedi gibi Özel Tiyatro kuruluşlarında hem Yönetmenlik hem de Oyunculuk yaptı. 1989 yılında yeniden İstanbul şehir tiyatrolarına giren sanatçı 1995’te yaş haddinden emekliye ayrıldı.

Toron Karacaoğlu Tiyatrodaki çalışmalar yanı sıra bir sürü Dizi ve Sinema Filminde rol aldı. Oyunculuk dışında aynı zamanda Türkiye’mizin en büyük usta seslendirme sanatçılarından biridir. Sanatçı Abdürrahman Palay’ın ardından en çok seslendirme yapan Yeşilçam sanatçılarından biridir. Başta Kara Murat, Malkoçoğlu ve Battal Gazi serileri olmak üzere birçok sinema filminde Cüneyt Arkın’ı büyük bir başarı ile seslendirmiştir.

Danışmanlık yaptığı projeler…

Hatta Özkan Uğur ve Suna Pekuysal ile birlikte yer aldığı Yeter Anne isimli komedi dizisinde onu muhteşem bir karakterle hatırlarız. Büyük usta Bir süre televizyon dizilerinde rol aldıktan sonra 2014-2015 yılında İstanbul kumpanyası’nın İşgüzar adlı oyununda proje danışmanlığı yaptı.

Daha sonra Ayşe Erbulak, Sevinç Erbulak, Dağhan Külegeç, Özden Özgürdal tarafından 2014’te kurulan Erbulak evi’nde oyunculuk alanında eğitmenlik yaptı.

Son birkaç yıldır Balıkesir Altınoluk’a memleketindeki evinde dinlenerek orada vakit geçiren usta sanatçı Toron amcamız burada geçirdiği rahatsızlık sonucu 23 Ağustos 2018 de vefat etti Cenazesi 24 Ağustos 2018 günü Altınolukta toprağa verildi.

Biraz da büyük usta’nın yapmış olduğu proje ve çalışmalarla aldığı ödül ve başarıları sıralayalım…

Almış olduğu ödüller:

-15. Afife Tiyatro Ödülleri: Yılın En başarılı Müzikal/ Komedi Erkek Oyuncusu.
(Oyun İstanbul Hatırası İstanbul Şehir Tiyatrosu Oyunu).
-14. Afife Tiyatro Ödülleri: Nisa Serezli Aşkıner Özel ödülü 2010.
-Sadri Alışık Onur Ödülü 2005.
-Avni Dilligil Ödülü.
-Selim Naşit Usta Erkek Oyuncu Ödülü.
-En İyi yardımcı Oyuncu Ödülü (İstanbul’ un gözleri Mahmur).
-Dünya Tiyatrolar Günü Ödülü En İyi Usta Oyuncu.

Filmografisi (Oynadığı Projeler)

Beyaz Melek (Sinema Filmi) 2007
Bir Dilim Aşk (Sinema Filmi) 2004
Yeter Anne (Televizyon Dizisi)
Afife Jale (Sinema Filmi) 1987
Habis Ruhlar (Sinema Filmi) 1967
Malkoçoğlu (Sinema Filmi) 1996
Avni Amca (Kısa Film) 2012
Keşanlı Ali Destanı (Televizyon Dizisi) 2011
Hayat Devam Ediyor (Televizyon Dizisi) 2011
Bir Dilim Aşk (Televizyon Dizisi) 2004
Ömerçip (Sinema Filmi 2003
Melek Karım (Televizyon Dizisi) 2000
Bizim Çocuklar (Televizyon Dizisi) 2000
Küçük Besleme (Televizyon Dizisi) 1999
Gibi projeler Rol aldığı başlıca projelerdir.

Türk Sinemasında 350’ye yakın Proje de seslendirme yapmıştır.

Seslendirdiği isimler:

Cüneyt Arkın, Tamer Yiğit, Ekrem Bora, Fikret Hakan, Bülent Oran, Erol Tezeren, Ediz Hun, Tanju Gürsu, Zafer Önen, Tunç Okan, Önder Soner, Suphi Tekiner, Reha Yurdakul gibi bir sürü isimleri seslendirmiştir. En son Cem Yılmaz’ın 2009 da çektiği A.R.O.G. filminde seslendirme yapmıştır. Dünya markamız efsane ustamız Toron amcamız Toron Karacaoğlu

Bende hem şahsım, hem de Gazetem adına Büyük ustaya ALLAH tan rahmet ve tüm sanat camiamıza ve ülkemize ayrıca sevenlerine başsağlığı diliyorum. Dünya markamız efsane ustamız Toron amcamız Toron Karacaoğlu
Hepinize İyi Okumalar diliyorum arkadaşlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu