Nikomedia

Ünlü gurme geleneksel el sanatlarını tanıtmak için izmit’teydi

Ünlü gurme geleneksel el sanatlarını tanıtmak için izmit’teydi … “Televizyon programları hazırlayıp sunan Elif Edes Tapan’ın anlatımıyla gerçekleşen çekimlerin, yöresel yemeklerin tanıtıldığı ilk bölümünü İzmit’e bağlı Gökçe Ören Köyü’nde gerçekleştirildi…” detaylar haberimizde…

Ünlü gurme geleneksel el sanatlarını tanıtmak için izmit’teydi

Yurtiçi ve yurtdışında birçok ülkede yayınlanan, “Elif İle Lezzet Yolculuğu” programı, İzmit’in yöresel lezzetlerini, tarihi ve turistik değerlerini ve geleneksel el sanatlarını tanıtmak için İzmit’teydi…

Gökçeören Köyünde…

Elif Edes çekimlere başladı
Elif Edes çekimlere başladı

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği’nin daveti üzerine programın prodüksiyon ekibi ile birlikte İzmit’e gelen, Notre Dame de Sion’u bitirdikten sonra, Washinton D.C. ve Floransa’da Güzel Sanatlar ve Fotoğrafçılık, Paris Cordon Bleu’da gastronomi eğitimi alan, yemek-seyahat kitapları bulunan ve televizyon programları hazırlayıp sunan Elif Edes Tapan’ın anlatımıyla gerçekleşen çekimlerin, yöresel yemeklerin tanıtıldığı ilk bölümünü İzmit’e bağlı Gökçe Ören Köyü’nde gerçekleştirildi.

Kar yağışı altında köy halkının yoğun ilgi gösterdiği çekimlerde Ramada Plaza İzmit Otel Şef Aşçısı Naif Bağı’nın hazırladığı tariflerle, İzmit yöresine özgü mancarlı pide ve keser köfte, köyün odun fırınında pişirildi. Bunun yanı sıra köy halkının evlerinde özel olarak hazırladıkları 30 çeşit yöresel yemek köy evinde sunuldu.

 

Rıdvan Gölcük anlattı...
Rıdvan Gölcük anlattı…

Yüzbinler İzmit’i izleyecek…

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği tarafından koordine edilen çekimlerin ikinci gününde ilk durak, İzmit’in meşhur ve dünyanın en uzun tatlısı pişmaniye oldu. Yağ, un ve şekerin birbirine karışmasıyla başlayıp kutularda son bulan üretim sürecinin her aşamasının gösterildiği çekimlerin ardından Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde kentin kuruluşundan günümüze uzanan 3 bin yıllık tarihi, Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük tarafından anlatıldı.

 

Ardından toplamda 52 kez İzmit’ten geçen ve ziyaret eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te; yerli ve yabancı gazetecilerle bir araya geldiği basın toplantısında; hilafet yerine cumhuriyet rejiminin getirileceğini ve yeni başkentin düşünüldüğü gibi; İstanbul yerine Ankara olacağını ilk kez açıkladığı yer olan Kasr-ı Hümayun çekimleri yapıldı.

Program, Türkiye’nin sayılı olan fetih camilerinden biri olan Tarihi Orhan Camii; İzmit Belediyesi’nin 10 yıldır yapımını sürdürdüğü ve kent turizmine kazandırdığı İzmit Tarihi Koridoru; Kapanca Sokak ve İzmit Belediyesi tarafından restore edilip; unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Hereke Halısı’nın yaşatıldığı Yeşil Konak’ta yapılan çekimlerle son buldu. “Elif İle Lezzet Yolculuğu” programının İzmit bölümü Ocak ayı içerisinde yurtiçi ve yurtdışında birçok ülkede yüz binlerce izleyici ile buluşacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu