Kültür Sanat Tarih

Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneğinden 2019’a merhaba

Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneğinden 2019’a merhaba … Sevinç, ”Bu kentte üretim yapan, işgücünü kullanan, az yada çok bir şekilde kentin havasına, suyuna, toprağına dokunan tüm fabrikaların kentin sosyal, kültürel ve sportif yaşamına da dokunması gerektiği inancındayım” dedi. detaylar haberimizde…

Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneğinden 2019’a merhaba

Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneği, 2019 projelerini tanıttığı lansman toplantısını Ramada Plaza By Wyndham İzmit Otel’de düzenlediği etkinlikle gerçekleştirdi.

Etkinliğe Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Kocaeli Halk Eğitim Müdürü Salih Aydın, Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Ak Parti İzmit Belediye Başkan aSibel Gönül, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm ile şef ve yazar Elif Edes Tapan, televizyon programcısı Sevcan Tamer, Bizİzmitiz sosyal platformu kurucusu Hüseyin Erol, ses sanatçısı Bülent Tamer, sanatçılar ve dernek üyeleri katıldı.

Lansman öncesinde AND’nin üzerinde yaşadığımız kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini fotoğraf sanatı yoluyla sanatseverlerle buluşturmayı amaçladığı sürekli sanat projelerinden biri olan, fotoğraf sanatçılarının kendi pencerelerinden İzmit’in tarihi yerlerine bakışlarını yansıtan eserlerini toplumla paylaşmaya aracı olan “Geçmişten Günümüze İzmit Fotoğraf Sergisi”nin yenilenmiş versiyonunun açılışı yapıldı.

“İZMİT’TE YAŞAMAYIN, İZMİT’İ YAŞAYIN”

Şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından AND Başkanı Akın Ülkü Sevinç tarafından gerçekleştirilen görsel sunumda derneğin yapısı, bugüne kadar gerçekleştirilen projeler ve 2019 yılı için planlanan projeler tanıtıldı. Lansman sunumunu gerçekleştiren AND Başkanı Sevinç, “İzmit’e kültür,sanat ve turizm kenti kimliğinin kazandırılmasına, ulusal ve uluslararası kültür, sanat ve kent tanıtım projeleri düzenleyerek katkıda bulunmak amacıyla ve “İzmit Dünya Tarihi İçin Önemli Bir Yerdir …!” sloganıyla çıktığımız yola “İzmit’te Yaşamayın, İzmit’i Yaşayın” diyerek projelerimize devam ediyoruz.

13 Aralık 2011 tarihinde 7 kurucu üye ile kurduğumuz Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği’nin bugün 68 dernek üyesi ve 14 onursal üyesi var. “Hayal Et, Planla, Uygula, Tadını Çıkart” mottomuzla bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında 30 Kültür ve Sanat, 20 Kent Tarihi, 39 Uluslararası ve 5 Kent Tanıtım ve Turizm projesi olmak üzere toplam 94 proje ve etkinlik gerçekleştirdik. Bu projeler için 6 farklı ülkeden 8 kente toplam 58 bin km yolculuk yaptık. Yüzlerce proje planlama, gözden geçirme ve proje detaylandırma toplantısı gerçekleştirdik” dedi.

“SANAYİ KENTİ OLMANIN DEZAVANTAJLARINI YAŞIYORUZ”

“Maalesef sanayi kenti olmanın kültür, sanat ve sosyal yaşam anlamında sadece dezavantajlarını yaşıyoruz” diyen Sevinç, ”Bu kentte üretim yapan, işgücünü kullanan, az yada çok bir şekilde kentin havasına, suyuna, toprağına dokunan tüm fabrikaların kentin sosyal, kültürel ve sportif yaşamına da dokunması gerektiği inancındayım. Özellikle İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerde büyük firmaların sponsorluğunda uluslararası kültür ve sanat festivalleri düzenleniyor. Türkiye sanayinin kalbi konumundaki kentimiz bu anlamda yalnız bırakılıyor. Kuruluşumuzdan bugüne kadar geçirdiğimiz 7 yıla baktığımızda, herhangi bir sivil toplum örgütü tarafından bu kentte daha önce gerçekleştirilmemiş birçok önemli proje ve etkinliğe imza attık.

Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Festivalleri, Türkçe ve İngilizce Kent Tanıtım Seti, Belgesel, Klip ve Kurmaca Film Prodüksiyonları, Antik Nicomedia İllüstrasyonları ve Uluslararası Erasmus+ Gençlik Değişim Projeleri başta olmak üzere İzmit’te birçok ilke imza attık. İzmit’in en çalışkan ve üretken derneğiyiz. 2019 yılı içinde “İzmit’te yaşamayın, İzmit’i yaşayın” sloganıyla altyapı ve planlama çalışmalarını tamamladığımız 11 sürekli ve 13 yeni projeyle “İzmit’imizin yurtiçinde ve yurtdışında tanıtımına katkıda bulunmaya ve kentimizi temsil etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Akın Ülkü Sevinç’in konuşmasının ardından derneğe bu yıl üye olan Yüksel Kekezoğlu ve Levent Tegün’e üyelik rozetleri, derneğin onursal üyesi seçilen tanınmış Şef ve yazar Elif Edes Tapan’a onursal üyelik beratı takdim edildi. Lansman toplantısı, toplu fotoğraf çekiminin ardından düzenlenen kokteylle son buldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu