Nikomedia

İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin ilk projesi ‘Tarihi Çarşı’ açıldı

İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin ilk projesi ‘Tarihi Çarşı’ açıldı … İzmit Tarih Koridoru Derneği, gerçekleştireceği çalışmalar ile tarih koridoru alanının ulusal bir bölge olmaktan çıkarak, uluslararası tanınırlılığa kavuşmasını sağlayacak. detaylar haberimizde…

İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin ilk projesi ‘Tarihi Çarşı’ açıldı

Nuket Özcan’ın kurucu başkanı olduğu İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin ilk projesi olan “Tarihi Çarşı” açıldı…

Kurulduğu ilk günden beri yerel yönetimlerle iş birliği içinde çalışan İzmit Tarih Koridoru Derneği,  Akçakoca Mahallesi Kapanca Sokak restorasyonu çerçevesinde yenilenen ve Kocaeli Basın Müzesi’nin hemen bitişiğindeki No:11’de yer alan konakta  açılan “Tarihi Çarşı” tarih koridoru ve İzmit turizm destinasyonu içerisinde önemli bir uğrak yeri olacak.

Tarih ve doğanın kaynaştığı, Anadolu’nun Batı’ya kavuştuğu, İzmit’in en eşsiz noktalarından birinde bulunan Tarih Koridoru Projesi’ni, İzmit Tarih Koridoru Derneği daha görünür kılmak için çalışmak için yola çıktı.

İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin, en önemli görevi; tarih koridoru hakkında kültürel, sanatsal ve akademik çalışmalar yaparak bölgenin bir cazibe merkezi olmasını sağlamaktır. Bu nedenle, bölgenin korunması, yaşatılması ve turizme kazandırılması için çalışmalar gerçekleştirilecek ve toplumun tüm paydaşları ile etkileşim içerisinde bulunulmak olacak. İzmit Tarih Koridoru Derneği, gerçekleştireceği çalışmalar ile tarih koridoru alanının ulusal bir bölge olmaktan çıkarak, uluslararası tanınılırlığa kavuşmasını sağlayacak. Genelde İzmit, özelde ise tarih koridoru üzerinde yapılacak araştırmalar ile kent kimliği, kültürü, folkloru ve hafızasına önemli katkılar yapılacak, bölge dünya turizmi için vazgeçilmez bir konum halini alacak.

Bu bağlamda; İzmit Tarih Koridoru Derneği, ilk iş olarak İzmit Kapanca Sokak’ta bulunan konaklardan birini, Tarihi Çarşı olarak düzenleyecek, şehrin köklü esnafları ve değerli sanatçıları çarşı içerisinde yer edinerek, ürün ve eserlerini sergileme ve ziyaretçilere ulaştırma fırsatı bulacak. Bu proje sayesinde, Tarih Koridoru Projesi’nin eksik kalan son ayaklarından biri olan kültürel ve sosyal faaliyetlere başlanacak ve belgenin turizm potansiyeli ortaya çıkarılacak.

TARİHİ ÇARŞI’DA NELER VAR?

Hikmet Kolonyaları

Hikmet Kolonyaları
Hikmet Kolonyaları

İzmit’in simgelerinden, bayramları anlamlı kılan ve fabrikasyon kolonya karşısında inatla ayakta duran Hikmet Kolonyaları, İzmit Tarihi Çarşı’da zamanın adeta durduğu bir konsept ile ziyaretçilerini bekliyor olacak. Tarihi Kapanca Sokak’a yayılacak ve geçmişi hafızalarda yeniden canlandıracak olan kokuları ile Hikmet Kolonyaları, geçmişin ruhuna uygun olarak masalsı bir ortam vaat ediyor. Özel üretim kokuları ve güler yüzlü hizmeti ile Hikmet Kolonyaları, samimiyetin adresi olacak.

Foto Raşit

İzmit deyince akla gelen en önemli markalardan, pek çok mutlu ana tanıklık ederek, bu anları ölümsüzleştiren Foto Raşit, Kapanca Sokak’ta bulunan İzmit Tarihi Çarşı’da yerine alacak. Kuşaktan kuşağa gelerek, fotoğrafçılık mesleğini yaşatmaya devam eden Foto Raşit, konak içerisinde hazırlayacağı özel konsept ile, dönemsel izler taşıyan ve İzmit Hatırası olacak karelere anlam katacak. Deklanşöre her dokunuş, yeni bir hikayenin yazımı olacak.

Sanatçı Kamuran Özben ve eserleri
Sanatçı Kamuran Özben ve eserleri

Sanatçı Kamuran Özben

İzmit’in çok yönlü ve değerli sanatçılarından Kamuran Özben, tarih koridorunun tam merkezinde geçirdiği çocukluğundan itibaren biriktirdiği anılar ile resim sanatına çok değerli eserler kazandırdı. Özben, pek çok değerli mesaj içeren eserleri ile İzmit Tarihi Çarşı’da  yer alacak ve Kapancak Sokak’ın hikayesini, yaşanmışlıklarını, gözyaşı, hüzün ve sevinçlerini resmetmeye devam edecek.  “Penceremden Bakarkan” adlı kitabında, bir mahallenin geleneklerini, yemeklerini, düğünlerini kısaca tüm yaşanmışlıklarını anlatan Özben, biriktirdiği tüm anıları ile Tarih Koridoru’na değer katacak.

Gaye Soyay

El emeği ürünleri ile Gaye Soyay, İzmit Tarihi Çarşı’nın Sadekar’ı olacak. Taşlı veya taşsız mücevherlerin değerli madenlerden (Gümüş, altın, platin gibi) yapılmış olan kısımlarını üreten kimse olarak bilinen Sadekarlık, pek çok şeyin makinelerle ve seri olarak üretilmeye başlandığı günümüzde, Gaye Soyay’ın eskiye duyduğu özlemle İzmit Tarihi Çarşı’da yeniden can bulacak. Özel günlerin, anlamlı hediyeleri, Gaye Soyay’ın elinde yeniden şekillenecek.

Mobilya Restoratörü

Geçmişten izler taşıyan motifleri ile günümüze ulaşan antika mobilyalar, küçük ve özenli dokunuşlar ile İzmit Tarihi Çarşı’da ilgililerini bekliyor olacak. İçinize çekeceğiniz ahşap mobilyaların kokusu ile, adeta tarihte bir yolculuğa çıkılacak, ziyaretçiler ellerinde bulunan antika eşyaların restorasyonunu yaptırma imkanı bulacak.

Müzik Odası

İzmit Tarihi Çarşı da müzik odası
İzmit Tarihi Çarşı da müzik odası

Tarih, müzikten bağımsız düşünülemez. Bu düşünce ile hareketle, İzmit Tarihi Çarşı’dan keman ezgileri eksik olmayacak. Bu sayede Tarihi Çarşı ve Kapanca Sokak, huzur dolu bir adres olarak anılacak. Sokağa ulaşan ezgiler, yapıların duvarlarına işleyen anılarla bütünleşerek, dinleyenlerde farklı duyguların bir arada yaşanmasını sağlayacak. İzmit Tarihi Çarşı’da ayrıca, müzik eğitimleri de verilecek.

Çini Odası

Geçmişin yaşanmışlıklarını, göz kamaştıran motif ve asaleti ile günümüze taşıyan eşsiz çiniler, İzmit Tarihi Çarşı’da ilgililerini bekliyor olacak. Vazifesi, tabiatı kopya etmek değil, tabiatı ifade etmek olan sanat, en özel işçilik ile ortaya çıkan çiniler üzerinde, vazifesini yerine getirecek. Özel renkleri ile özenle seçilen çini eserleri, dikkatleri üzerine çekecek.

Sütlü Nuriye Tatlısının markası tatlı güven
Sütlü Nuriye Tatlısının markası tatlı güven

Tatlı Güven

İzmit’te 1985 yılında hizmete açılan Tatlı Güven, ilk günkü anlayışıyla, günümüze kadar lezzetlerini, geçmişin geleneksel yöntemlerini, günümüzün çağdaş, hijyenik ve her zaman kaliteli hammadde tedariki ile birleştirip, usta ellerde şekillendirerek İzmit Tarihi Çarşı’da damak tadına önem verenlere sunacak. Özellikle, halka mal olmuş Sütlü Nuriye Tatlısı, Güven’in Sütlüsü olarak ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Kahve Odası

Bir kahvenin 40 yıl hatırı olduğu düşüncesiyle hareketle, İzmit Tarihi Çarşı’da kahve kokusunun eksik olmaması gerektiği düşünüldü. Tarihi Çarşı içerisinde yer alacak ve özel olarak dizayn edilecek kahve odası ile, ziyaretçiler, sıcak bir kahve ile dinlenme ve sevdikleriyle sohbet imkanı bulacak.

Hediyelik Eşya Odaları

İzmit Tarihi Çarşı’da, ziyaretçiler, sevdiklerine el emeği ve özel motifler taşıyan hediyelik eşyalar alma fırsatı bulacak. Magnet, kolye, mumluk, biblo ve özel tasarım defterler, bu hediyelerden sadece bir kısmı olacak.

Sahanlıklar

Tarihi Çarşı’da en dikkat çeken alanların başında sahanlıklar gelecektir. Sahanlıklarda, antika eşyalar, çay takımları, masalar, halılar ve pek çok kıymetli eşya yer alacak. Tarihe dokuyla uyumlu olarak dizayn edilecek sahanlıklar ile dönemsel bir gezinti imkanı sağlanacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu