Çalışma Hayatı

Çeker: ‘Toplu sözleşme masasında memurun gerçek gündemi görüşülsün’

Çeker: ‘Toplu sözleşme masasında memurun gerçek gündemi görüşülsün’Çeker; “Kamu çalışanlarının üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi, sözleşmeli personel çalıştırılmasının kaldırılarak tek tip personel modeline geçilmesi gibi önemli gündem maddelerinden asla taviz verilmemelidir” dedi. detaylar haberimizde…

Çeker: ‘Toplu sözleşme masasında memurun gerçek gündemi görüşülsün’

Kamu görevlilerinin 2020-2021 yıllarında maaşlarına yapılacak zam ve sosyal hakların belirleneceği 5’inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin 1. oturumu hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, Şube Başkanı Arif ovalı, sendika üyesi Fatma Özcan, Hüseyin Ozan Yüzüak ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Şube Başkanı Ömer Çeker yapmış olduğu açıklamada; “Yaklaşık 2 Milyon 600 Bin Kamu görevlisinin 2020-2021 yıllarında maaşlarına yapılacak zam ve sosyal hakların belirleneceği 5’inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos da Kamu İşvereni adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve en fazla üyesi bulunan üç konfederasyonun katılımı ile ilk oturum gerçekleşmiştir.

Sendikalar 2020 ve 2021 yılı için memura yapılmasını istedikleri maaş zammı ve sosyal haklardaki artış oranları hakkındaki taleplerinin Kamu İşvereni adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına sundular.

“Bakan toplantıya hazırlıksız katılmış”

Sendikaların temsil ettikleri kitleler adına taleplerini Kamu İşverenine sunmalarına rağmen Kamu işvereni adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının her hangi bir teklifi olmaması ve yaklaşık 15 gün sonra yapılacak 2. Toplantıda Kamu İşvereni adına tekliflerini sendikalara sunacak olmalarını beyan etmesi, Sayın Bakanın toplantıya hazırlık yapmadan geldiğinin delilidir.

“Bakan 15 Milyon vatandaşı yok saymıştır”

Bu durum göstermektedir ki Kamu İş Vereninin; böylesine önemli hayati bir konu hakkında yaklaşık 2 milyon 600 bin kamu çalışanı ve aileleri ile birik te 15 milyon vatandaşımızı yok hükmünde saymıştır.

Kamu işvereninin enflasyona yenik düşen ve ekonomik darboğazdan kurtulmak için; gözünü toplu sözleşmelere diken kamu çalışanlarına çare olacak maaş artış oranlarını belirlemeden masaya gelmesi, toplu sözleşmelerin önceki dönemlerde olduğu gibi hüsranla neticeleneceğini işaretini vermektedir.

“Örgütlü mücadele gücünü ortaya koymalıyız”

Kamu çalışanlarının hizmet kollarında yetkili kıldığı ve Toplu Sözleşme Masasında sendika heyetinin başkanlığını yürüten Memur Sen’in; kamu işvereninin bu tutumu karşısında pazarlık gücünü artırması amacıyla kamu çalışanlarının haklarını koruması; Ve geliştirmesi için hukuk ölçüsünde meşru mücadelesini kamu çalışanları ile birlikte vermesi ve örgütlü mücadele gücünü ortaya koyması gerekmektedir.

“Gündem maddelerinden asla taviz verilmemelidir”

Sayın Cumhurbaşkanımızın alanlarda sözünü verdiği ve kamu çalışanlarının beklenti içinde olduğu 3600 ek gösterge; maaş zamlarının enflasyon artı refah payı ile birlikte verilmesi, güvenceli çalışma, enflasyon farklarının her ay verilmesi; Kamu çalışanlarının üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi; sözleşmeli personel çalıştırılmasının kaldırılarak tek tip personel modeline geçilmesi gibi önemli gündem maddelerinden asla taviz verilmemelidir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu