Haber

Hürriyet: “araçları neden satın almak istiyoruz, işte rakamlar”

Hürriyet: “araçları neden satın almak istiyoruz, işte rakamlar” … Hürriyet; “Çözüm üretmemiz gerekiyor ve çözüm de tasarruf etmek. Nasıl tasarruf edebiliriz diye tüm harcamalarımızı tek tek gözden geçirdik” dedi. detaylar haberimizde…

Hürriyet: “araçları neden satın almak istiyoruz, işte rakamlar”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, belediye hizmet aracı satın almanın neden kiralamadan daha karlı olacağını vatandaşlara rakamlarla anlattı. Hürriyet, araç satın almanın belediyeye sağlayacağı ekonomik kazancı İzmit halkına kalem kelem anlattı.

Ak Partili meclis üyeleri araç satın almayı reddetti…

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet görevine geldiğinden bu yana tasarruf yapacağını ve yapılan her işin şeffaf olacağını belirterek araç satın almanın kiralamaya oranla daha karlı olacağını belirtmişti. Başkan Hürriyet’in meclise sunduğu araç satın alma teklifi Ak Partili Meclis üyelerinin oylarıyla reddedilmişti. Başkan Hürriyet gerçekleştirdiği sunumla birlikte rakamları ortaya çıkartarak araç satın almanın kiralamadan daha karlı olacağını tek tek anlattı.

“5 ayda 9 milyon TL tasarruf sağladık”

Başkan Hürriyet yaptığı sunumda; “5 ay önce göreve geldik. Göreve geldiğimizde boş bir kasa teslim aldık. Tabi ki bu bir mazeret değil. Çözüm üretmemiz gerekiyor ve çözüm de tasarruf etmek. Nasıl tasarruf edebiliriz diye tüm harcamalarımızı tek tek gözden geçirdik. 5 aylık süre içerisinde de yaklaşık 9 milyon gibi bir tasarrufla bütçe açığımızı kapatma fırsatımız oldu. Bu yeterli değil çünkü bütçe açığımız devam ediyor” dedi.

“183 araca 3 yılda 64 milyon TL kiralama bedeli ödüyoruz”

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet; “Biz de nasıl tasarruf ederiz diye düşünürken en çok para harcadığımız ihale bedellerine baktık. Hizmetlerde kullandığımız toplam 183 aracımız olduğunu gördük. Bizim 183 araca 3 yılda ödediğimiz toplam kiralama bedeli 64 milyon 983 bin TL. Bu rakam sadece kiralama bedelidir. Sonunda bizim olmayan araçlara ödediğimiz rakamdır. Biz de bu rakamlara bakarak bir maliyet analizi ortaya çıkardık. Kiralama bedeliyle satın alma maliyetini karşılaştırdık” ifadelerinde bulundu.

“Devlet malzeme ofisinden rakamları aldık”

Başkan Hürriyet; “Biz bu 183 araca kasamızda para olsa ve satın almaya kalksak kaç para öderiz diye bir hesap yaptık. Devlet Malzeme Ofisi’nden tek tek rakamlar aldık ve toplam tutar 45 milyon TL. 45 milyon TL’ye satın alabileceğimiz araçlara biz 3 yılda 63 milyon 983 bin TL kiralama bedeli ödediğimizi gördük. Ne yazık ki belediyenin kasasında 45 milyon TL yok. Başka türlü nasıl satın alabileceğimizi düşündüğümüzde kredi çekerek yapabileceğimizi gördük. İller bankasında çekeceğimiz kredinin giderini de hesapladık” dedi.

“En yüksek ihtimalleri hesapladık”

Yaptıkları hesaplamalara dikkat çeken Başkan Hürriyet; “Kredi çekersek ödeyeceğimiz kredi giderimiz 15 milyon 163 bin TL. Tabi bu araçlar bizim olacağı için bakım onarım maliyetleri de olacak. Bunu da 3 yılda 7 milyon 560 bin TL olarak hesapladık. Normalde bu rakamlar çok daha altında fakat biz en yüksek ihtimalleri düşünerek hesaplama yaptık. Satın aldığımız takdirde bakım onarım maliyetleri ve kredi giderleriyle birlikte 3 yılda ödeyeceğimiz rakamın 67 milyon 723 bin TL olduğunu hesaplamış olduk” ifadelerinde bulundu.

“2 yılda belediye kasasında 36 milyon 624 bin TL kalacak”

Başkan Hürriyet; “3 yılsonunda araçlar belediyeye ait olduğunda son 2 yıl kiralama bedeli ödemeyeceğiz. Bu da belediyeye 42 milyon 624 bin TL tasarruf sağlamış olacak. Bu paradan bakım onarım maliyeti olan 6 milyon TL’yi düştüğümüz takdirde 2 yılda 36 milyon 624 bin TL belediyemizin kasasında kalacak. Bu araçları 10 yıl daha kullanılacağını düşündüğümüzde 10 yıl ihale yapılmayacak ve bu bağlamda yaklaşık 200 milyon TL kiralama bedeli de kasamızda kalacak. Bu araçlar ömrünü tamamladığında hurda değeri olarak 20 milyon TL belediyenin kasasına girmiş olacak” şeklinde konuştu.

“Tasarrufla neler yapabiliriz”

2 yıllık tasarrufla ne gibi hizmetler yapabileceklerini anlatan Başkan Hürriyet; “2 yıllık tasarrufumuz olan 36 milyon 624 bin TL ile ne gibi hizmetler yapılabilir diye düşündüğümüzde bu parayla 36 kreş açabiliriz, 15 tane kültür merkezi yapabiliriz, 15 kapalı pazar alanı yapabiliriz, 50 tane tarihi binanın restorasyonunu gerçekleştirebiliriz, 7 bin 200 adet amatör spor kulübüne destek verebiliriz, 36 adet kapalı halı saha yapabiliriz. İnsanlarımıza ciddi anlamda destekler sağlayabiliriz. Aynı zamanda bu rakam 14 bin 315 kişinin asgari ücretli iş sahibi olması demektir. Ve bu ciddi tasarruf rakamıyla daha sayamadığımız birçok proje ve hizmeti hayata geçirebiliriz” ifadelerinde bulundu.

“Takdir İzmit halkınındır”

Son olarak İzmit halkına seslenen Başkan Hürriyet; “Değerli İzmitliler, sizlere mali analizi anlatmaya çalıştık. İstiyoruz ki milletimiz kazansın ve milletimizin parası iyi yerlere harcansın. Belediye olarak yapacağımız tasarruflarla çok daha iyi hizmetler sunmak istiyoruz. Bundan sonrası vatandaşımızın takdirine, meclisimizin değerlendirmesine kalmıştır” diyerek sözlerine son verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu