Kültür Sanat Tarih

“Hereke Halısından Kandıra Bezine Coğrafi İşaretler”

“Hereke Halısından Kandıra Bezine Coğrafi İşaretler”Yeşilyurt, Geleneksel bilginin korunmasında coğrafi işaretin önemini ayrıntılı olarak aktardı. Ekonomiye katkısının yanında kültüre ve turizmine katkısını da açıkladı.detaylar haberimizde…

Zeren, yeşilyurt'a çiçek takdim etti
Zeren, yeşilyurt’a çiçek takdim etti

“Hereke Halısından Kandıra Bezine Coğrafi İşaretler”

Kocaeli Müzesi Müdürlüğü tarafından 15 günde bir düzenlenen konferansların 6. konuşmacısı Folklor Araştırmacısı Ezgi Yeşilyurt oldu. “Hereke Halısından Kandıra Bezine Coğrafi İşaretler” adlı sunumda, “Bu topraklara borcumuz var” mesajı verildi.

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Seniha Moralı Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa; İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ayhan Zeren, Müze Müdürü Serkan Gedük, Kocaeli Dökümantasyon Merkezi Başkanı Müzeyyen Ünal’ın da aralarında bulunduğu daire müdürleri ve çalışanları ile davetliler katıldı. Ezgi Yeşilyurt sunumunda, Belirli bir bölgeye ait bir ürünü tanımlayan, kalitesi, ünü ve karakteristik özellikleri itibariyle coğrafi kaynağına atfedilebilen sınai mülkiyet hakkı anlamına gelen coğrafi işaretlerin literatüre nasıl girdiği, başvurusunun nasıl ve kimler tarafından yapıldığı, işlevleri, mahreç işaret ve mense adının farklarını anlattı.

Gedük, Yeşilyurt'a teşekkür belgesi verdi
Gedük, Yeşilyurt’a teşekkür belgesi verdi

TEŞEKKÜR VE ÇİÇEK TAKDİMİ

Araştırmacı Yeşilyurt konuşmasının devamında;  Geleneksel bilginin korunmasında coğrafi işaretin önemini ayrıntılı olarak aktardı. Ekonomiye katkısının yanında kültüre ve turizmine katkısını da açıkladı. Coğrafi işaretin kültürel ve ticari anlamda yeniden doğusu temsil ettiğini vurguladı. Sözlerin ise “Bu topraklara borcumuz var” ifadesiyle tamamladı. Konuşmasının sonunda Araştırmacı Ezgi Yeşilyurt’a Müze Müdürü Serkan Gedük tarafından teşekkür belgesi, İl Müdür Yardımcısı Ayhan Zeren tarafından ise çiçek takdimi yapıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu