Kültür Sanat Tarih

Akça Koca Kültür Platformu 5 yaşına girdi

Hasan Uzunhasanoğlu Başkanlığı’ndaki Akça Koca Kültür Platformu İstanbul Beykoz’da toplandı

Akça Koca Kültür Platformu 5 yaşına girdiAkgül; “Elimizdeki kaynakları doğru kullanmıyoruz. 2018 yılı verilerine göre Türkiye milli gelirinin % 15’ini israf etmiş durumda. Bu olmasaydı Türkiye’de hiç kimsenin yoksul olmaması, işsiz olmaması sağlanabilirdi” dedi. detaylar haberimizde…

Akça Koca Kültür Platformu 5 yaşına girdi

İnsana dost, fikre dost mottosuyla kültür faaliyetleri yürüten Akça Koca Kültür Platformu  5 yaşına girdi. Beykoz korusu içindeki eski Hasır Retoranda gerçekleşen toplantıda; platformun 2019 yılı Türk Kültürüne İz Bırakan ödülü 20 den fazla yazdığı kitapları sebebi ile 1938 Bafra doğumlu, Gazeteci – Yazar Oğuz Çetinoğlu’na verildi.

5. yıla yakışır buluşma
5. yıla yakışır buluşma

1956 Diyarbakır doğumlu 22. Dönem Milletvekili ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Prof.Dr. Aziz Akgül “Değişen Dünya Düzeninde Yoksulluğun Azaltılması” başlığı ile konferans verdi. İsraf konusunda bir farkındalık oluşturan Akgül konuşmasında; “Elimizdeki kaynakları doğru kullanmıyoruz. 2018 yılı verilerine göre Türkiye milli gelirinin % 15’ini israf etmiş durumda. Bu olmasaydı Türkiye’de hiç kimsenin yoksul olmaması, işsiz olmaması sağlanabilirdi. Gereksiz yere harcama yapmamamız gerekiyor tasarruflu yaşam şarttır.

Mütevazi masa
Mütevazi masa

2018 yılında çatışmalara, savaşlara harcanan para 16 trilyon dolar. 2018 yılında dünyanın en zengin 26 kişisinin sahip olduğu servet dünyanın 3.8 milyar insanın servetine eşit. Türkiye’de nüfusun yaklaşık %18’i yoksulluk sınırının altında, yaklaşık 20 milyon insana tekabül ediyor. Yoksullukla mücadeleyi hibeye dayalı yapıyoruz bunun başarılı olma şansı yoktur. Hibeler vatandaşın vergisiyle yapılıyor, bir paradigma değişikliğine ihtiyaç vardır. 2018 yılında sadece aile sosyal politikalar bakanlığı 42 milyar lira hibe dağıtmış. 42 milyarın % 50’si israf, verilmemesi gerekenlere gidiyor.

Dünyada mikro finans kuruluşları var açlıkla mücadeleyi böyle yapıyorlar. Bizde ise bir tane mikro finans kuruluşu yok, sistem bozuk olunca avuç açmayı öğretiyor. İsraf konusunu dert edinip, tasarrufu içselleştirmemiz lazım, zengini de, fakiri de yapması lazım bu bir kültür olması gerekiyor.

Vakıf üyeleri birarada
Vakıf üyeleri birarada

Ben 1998 yılında KOSGEB başkanıydım. Yalım Erez Sanayi Bakanıydı bana dedi ki arkadaşım ben son defa bakanlık yapıyorum ne yapacaksam yapacağım ve ondan sonra gideceğim. Oturduk orada niçin sorusunu sorduk biliyor musunuz bir yerde israfı önlemek istiyorsanız niçin o süreçleri yapıyorsun diye sorarsanız süreç başlar. İsraf konusunda başarılı olunabilmesi için öyle büyük bir kararlılık lazım ki en tepeden bu işin başlaması gerekiyor” dedi. Soruları cevaplayan Prof. Dr. Aziz Akgül’den sonra Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku bölümünde çalışmalarını sürdüren, yeni Doktor Ünvanını kazanan Nurhan Yaprak’a başarı plaketi takim edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu