Raporlar

Gergerlioğlu: ‘KHK’lının aracına kamyon çarpınca sigorta parası yok’

Gergerlioğlu: ‘KHK’lının aracına kamyon çarpınca sigorta parası yok’ … Şirket, Doğan’a gönderdiği mesajda, ‘Hakkınızda soruşturma olduğu için ödeme yapamıyoruz’ dedi. Doğan karara tepki gösterdi: ‘Tam bir sosyal soykırıma uğradık’ detaylar haberimizde…

Gergerlioğlu: ‘KHK’lının aracına kamyon çarpınca sigorta parası yok’

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Kemal Doğan’ın sigorta şirketi suçsuz olduğu kazadaki masrafını da ödemedi. Şirket, Doğan’a gönderdiği mesajda, ‘Hakkınızda soruşturma olduğu için ödeme yapamıyoruz’ dedi. Doğan karara tepki gösterdi: “Tam bir sosyal soykırıma uğradık.”

“Kazada karşı taraf yüzde 100 haksız bulundu”

Gazete Duvardan Hacı Bişkin’in haberine göre; Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yaşayan Kemal Doğan’ın park halindeki arabasına belediyeye ait kamyon çarptı. Doğan, olay yerinde tutanak tuttuktan sonra aracını servise çekti. Kazada karşı taraf yüzde 100 haksız bulundu. Ancak karşı tarafın sigortası Doğan’a kaza bedelini yatırmadı. Kendisine neden ödeme yapılmadığını defalarca soran Doğan’a sigorta şirketinden yanıt verildi: “OHAL sürecinde soruşturma geçirmişsiniz.” Benzer bir durumda KHK’lı olduğu gerekçesiyle kaskodan kaza bedeli alamayan başka bir KHK’lı için mahkeme geçtiğimiz günlerde paranın yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar vermişti.

“Sosyal soykırıma uğradık…”

Doğan, yaşadığı olayı şöyle anlattı: “Bursa’da aracımı park ederken belediyenin kamyonu arabamın sol tarafına vurdu. Tutanak tuttuk. Exper karşı tarafı yüzde 100 suçlu buldu. Karşı tarafın sigortası Aksigorta, ‘OHAL kapsamında soruşturma geçirdiğiniz için ödemenizi karşılayamıyoruz’ dedi. Çok uğraştım. Sebebini anlatsınlar diye. Yazılı tebligat istedim onu da yapmadılar. Sigortanın hukuk birimini aradım, yine yanıt alamadım.”

Şirketten olumlu yanıt alamayan Doğan bu sefer de Tüketici Mahkemesinin yolunu tuttu. Burada kendisiyle ilgilenen memurun olumsuz yaklaşımından dolayı Doğan mahkemeye başvurmadan geri döndü. Bunun nedenini ise şöyle anlatıyor: “Tüketici Mahkemesi’ne gittim. Orada bulunan memur bana, ‘Siz niye böyle şeylere bulaştınız?’ diye sordu. Bu soruyu duyunca vazgeçtim her şeyden. Örneğin araba çarpsaydı ve ölseydik… Sırf soruşturma geçirdik diye bize hiçbir sosyal hak tanımayacaklardı. ‘Gömün gitsin’ diyeceklerdi. Tam bir sosyal soykırıma uğradık. Bunu ancak yaşayan bilir. Hiçbir hakkımızı savunamıyoruz.”

Daha önce de kaskolu aracı kazaya karışan başka bir KHK’lıya maddi zararı ödenmemiş gerekçe olarak da, poliçe sahibinin KHK’lı olması gösterilmişti. Mahkeme, zararın ödenmesi gerektiğine karar verince dosyayı istinafa taşıyan sigorta şirketi, “KHK ile mal varlığına tedbir konulanlara ödeme yapılmaması” yönünde şirketlere genelge gönderildiği şeklinde açıklamada bulunmuştu.

“Şirket hakkında açılmış bir soruşturma var mı?”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Doğan’ın yaşadığı bu ihlali Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Gergerlioğlu, Oktay’a, “Aksigorta Şirketinin OHAL kapsamında soruşturma geçiren yurttaşlara ödeme yapmadıklarını söylediği iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa OHAL kapsamında soruşturma geçiren bir kişinin sigorta şirketinden hakkını almasıyla ne ilgisi var?” sorusunu yöneltti. Gergerlioğlu verdiği soru önergesinde ayrıca Oktay’ın şu 3 soruya yanıt vermesini de istedi:

– Tarafınıza bu konu hakkında ve buna benzer şikayetler ulaşmış mıdır? Ulaşmışsa akıbetleri ne durumdadır?
Aksigorta Şirketi hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?
Aksigorta Şirketi hakkındaki iddialar bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu