Raporlar

Göç ve Uyum Komisyonu acilen toplanmalı çözüm üretmelidir

Göç ve Uyum Komisyonu acilen toplanmalı çözüm üretmelidirDr. Gergerlioğlu; “Mültecileri artık tutamıyoruz bu sebeple gelişi güzel gitmelerine izin vereceğiz demek bu insanları ölüme göndermekle eşdeğerdir” dedi. detaylar haberimizde…

Göç ve Uyum Komisyonu acilen toplanmalı çözüm üretmelidir

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Mültecilerin hayatlarını tehdit edecek şekilde Türkiye’den ayrılıyor olmalarını TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna iletmiş konuyla ilgili acilen TBMM Göç ve Uyum Komisyonunu toplantıya çağırmıştır!

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığına

Türkiye’nin sınır kapılarını Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere açtığı yönündeki haberlerin sorulması üzerine Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, şu değerlendirmede bulunmuştur: “Türkiye’nin yeni mülteci baskısını taşıyamayacağını, Türkiye’nin kapasitesinin artık dolduğunu söylemiştik. Dolayısıyla oluşan tazyik artık Türkiye tarafında tutulamıyor. Yapılan saldırılar neticesinde hem Türkiye içerisindekiler Avrupa’ya doğru hareketleniyor, hem de Suriye topraklarından Türkiye’ye doğru bir hareketlenme var. Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz.”

Sayın Ömer Çelik’in yaptığı bu açıklama sonrasında ülkemizdeki Suriyeliler başta olmak üzere pek çok farklı milletten insanlar kara ve deniz yoluyla Yunanistan’a (Avrupa Ülkelerine) geçmeye çalışmaktadır. Bu geçişler insan hayatını riske sokmaktadır. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütünün yayınladığı rakamlara göre: Sadece Akdeniz’de Boğularak Ölen Mülteci Sayısı şu şekildedir:

2014 yılı: 3 bin 279 kişi,
2015 yılı: 3 bin 771 kişi,
2016 yılı: 3 bin 521 kişi,
2017 yılı: 2 bin 993 kişi,
2018 yılı: 2 bin 275 kişi…

Bu rakamlar ortadayken Mültecileri artık tutamıyoruz bu sebeple gelişi güzel gitmelerine izin vereceğiz demek bu insanları ölüme göndermekle eşdeğerdir. Geri göndermeme ilkesi sadece gidilecek ülkenin güvenli olmasını değil geri gönderme esnasında bu insanların başına gelecek her türlü tehdidi de gözönünde bulundurmayı gerektirir. Bir an önce olabilecek sonuçlar düşünülmeli ve aklı selim hâkim olmalıdır. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçemeyeceği temel bir sorumluluğudur. Canlı Yayınlanan TV Programlarında insanların Ege’den botlarla gidiş görüntülerini seyrettirmek güvensiz yolla gidişleri cesaretlendirmek insan hakları bakış açısıyla örtüşmemektedir.

Bu bağlamda, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun ve Göç ve Uyum Alt Komisyonunun acilen toplantı yapmasını, imzaladığımız uluslararası sözleşmeler çerçevesinde Göç İdaresi başta olmak üzere ilgili kurumlardan son durumla ilgili bilgi talep edilmesini arz ve talep ederim. 28.02.2020

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu