Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 11’inci bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 11’inci bölüm … “Aylar sürmesi beklenen karantina önlemleri boyunca tedarik zincirlerinin kırılması ve üretim faaliyetlerinin durmasıyla yaşanacak işsizlik ve gelir kaybı tüm dünya ülkelerini tehdit etmektedir…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 11’inci bölüm

Rejim değişikliğiyle başlayan demokrasi krizine dayalı ekonomik buhran sonucunda milli gelirimiz azalmış; tarihin en yüksek işsizliği ortaya çıkmış, kurumlar ve kişiler düşük gelir/yüksek borç baskısı altında ezilmeye başlamıştır. Üst üste yapılan hatalar sonucunda Merkez Bankası’nın hem döviz rezervleri hem ihtiyaç akçesi tüketilmiş; Ve Türkiye ekonomisi savunmasız bir haldeyken ülkemiz COVID 19 Salgın Hastalığına yakalanmıştır.

Ekonomik Tedbir Paketi Hayal Kırıklığı Yaratmıştır

Salgın hastalığın yayılmasını durdurmanın tek yolunun karantina önlemleri olması, küresel ekonomi için derin bir durgunluk ve hatta küçülme riski yaratmaktadır. Aylar sürmesi beklenen karantina önlemleri boyunca tedarik zincirlerinin kırılması ve üretim faaliyetlerinin durmasıyla yaşanacak işsizlik ve gelir kaybı tüm dünya ülkelerini tehdit etmektedir.

Dünya ülkeleri salgın hastalığın yarattığı ekonomik ve sosyal tahribata karşı vatandaşlarını ve kurumlarını korumak amacıyla birkaç yüz milyar dolarla ifade edilen ekonomik ve sosyal tedbirler açıklamışlardır.

Açıklanan ekonomik paketlerin büyüklükleri salgının yarattığı ekonomik ve sosyal tehdidin ciddiyeti üzerine fikir vermektedir.

Salgın hastalığın ülkemizde yayılmaya başlamasının ardından 18 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adıyla 100 Milyar TL büyüklükte olduğu iddia edilen bir paket açıklanmıştır.

Bu paket hazırlanırken birkaç hata birden yapılmıştır. Birincisi açıklanan paket son derece zayıf kalmış, korku ve panik içinde bekleyen halkımızı rahatlatmamıştır. Açıklanan paketin büyüklüğü 100 milyar TL değil 35-40 milyar TL civarındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu