Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 12’nci bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 12’nci bölüm … “Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 2 bin vergi müfettişi ve gelir uzmanı atamasının yapılacağı açıklaması yönetim kapasitesi ile ilgili güvensizlik ve hayal kırıklığı yaratmıştır…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 12’nci bölüm

Tedbir paketi salgın dolayısıyla ihtiyaç duyulan acil ihtiyaçları ihmal etmiş, etkisiz, gereksiz ve kayırmacı bir anlayışla hazırlanmıştır. Önlem paketi içinde konut kredilerinin düşürülmesi, olmayan turizmin vergilerinin ertelenmesi; karantina altında yaşayan yurttaşların uçağa binmesinin özendirilmesi gibi gereksiz ve etkisiz tedbirlere öncelik verilmiştir. Salgın hastalıkla mücadele kapsamında öncelik sağlık personeli atamasıyken; Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 2 bin vergi müfettişi ve gelir uzmanı atamasının yapılacağı açıklaması; yönetim kapasitesi ile ilgili güvensizlik ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Karantina tedbirleri dolayısıyla gelir kaybı yaşayan ve günlük ihtiyaçlarını dahi karşılamayan milyonlarca yurttaşımız nakit yardım beklerken tedbir paketinin nakit yardım kısmı sınırlı tutulmuştur.

CHP bu paket açıklanmadan önce krizi görmüş ve Ekonomi Masasında durumu ele almıştır. Hemen ardından konuyu MYK’sına taşımış ve yoksulların, çalışanların ve ailelerin salgın nedeniyle iş ve aşını yitirmesini önleyecek, asgari bir geliri garanti edecek, üretim tabanını koruyan ve kriz sonrasında hızla devreye alınabilmesini sağlayacak önerilerini iktidarın paketinden önce açıklamıştır.

Yönetimin açıkladığı tedbir paketinin yetersiz ve etkisiz olması dolayısıyla Halkımızın yaşadığı hayal kırıklığını ve güven bunalımını aşmak için alınması gereken önlemlerle ilgili 13 maddelik tedbir seti CHP Genel Başkanı tarafından bir kez daha kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu