Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 14’üncü bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 14’üncü bölüm … “Salgın hastalık boyunca bir taraftan gelirler düşecek diğer taraftan hastalıkla mücadele ve sosyal yardımlar bütçeye ağır yük bindirecektir…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 14’üncü bölüm

Salgın hastalığın yarattığı ekonomik ve sosyal krizle milli mutabakat halinde mücadele edebilmek amacıyla Ekonomik ve Sosyal Konsey ivedilikle toplanmalı ve toplantılara düzenli aralıklarla devam edilmelidir. Konsey toplantılarına ilgili tüm taraflar davet edilmeli, Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve DİSK gibi kurumlar da dışlanmamalıdır.

Hızla Kaynak Yaratılması Gerekiyor

Yukarıda anlattığımız üzere Türkiye ekonomik kriz içerisinde salgın hastalığa yakalanmıştır. Salgın hastalık boyunca bir taraftan gelirler düşecek diğer taraftan hastalıkla mücadele ve sosyal yardımlar bütçeye ağır yük bindirecektir.

Kamu bütçesinden tasarruf amacıyla salgın hastalıkla mücadele için gereken zorunlu hallere ve stratejik sektörlere öncelik verilmelidir. Kamu özel işbirliği kapsamında yapılan projelere verilen hazine garanti ödemeleri TL’ye çevrilmeli ve 1 yıl süreyle ertelenmelidir.

Hazinenin ve bankaların acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Merkez Bankası emisyon hacmini yükseltmek, zorunlu karşılık oranlarını düzenlemek, ters repo işlemleri yapmak gibi gerekli para politikası araçlarını devreye almalıdır. Salgın hastalıkla mücadele süresiyle sınırlı kalmak üzere Merkez Bankasının Hazinenin devlet iç borçlanma senetlerini (DİBS, bono, tahvil) almasına izin verilmesi düşünülmelidir. Yine kredi kanallarını canlı tutmak için TBMM’den “Sicil Affı Yasası” çıkarılmalı ve Merkez Bankasının bankalara likidite sağlama mekanizmaları güçlendirmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu