Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 1’inci bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 1’inci bölüm … “Bu raporun amacı yaşadığımız salgın hastalığın ülkemizin ekonomik ve sosyal hayatında yaratması muhtemel etkileri azaltmak için bir yol haritası hazırlanmasına yardımcı olmaktır…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 1’inci bölüm

Dünya tarihinde görülen salgınlar içinde yayılma (bulaşma) hızı ve ölüm oranı itibariyle en tehlikeli salgın hastalıklardan birisiyle karşı karşıyayız. Koronavirüs 2019 (COVID-19) Salgın Hastalığının nasıl ilerleyeceği ve etkileri konusunda yüksek güvenilirlikte tahminler yapmaya yetecek veriye henüz sahip değiliz.

Bu salgın dolayısıyla ilk ve öncelikli amacımız; hastalığın yayılmasını önlemek ve hastalığa yakalanmış insanlarımızı sağlıklı insanlardan izole ederek tedavi etmek olmalıdır. Hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla toplumsal ve kişisel karantina tedbirlerinin alınması ve uygulamasında kararlı olunmalıdır.

Bu salgın boyunca halk sağlığını korumak amacıyla uygulanacak tedbirlerin, ülkemizin ekonomik ve sosyal hayatını derinden etkileyecek tehditler yaratacağını öngörüyoruz. Bu raporun amacı yaşadığımız salgın hastalığın ülkemizin ekonomik ve sosyal hayatında yaratması muhtemel etkileri azaltmak için bir yol haritası hazırlanmasına yardımcı olmaktır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilk defa 31 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan eyaletinde tanımlanamayan zatürre vakaları görüldüğünü raporlamıştır. 7 Ocak 2020 tarihinde Wuhan’da görülen vakaların kaynağının yeni bir tür Korona virüsü olduğu belirtilmiş ve 13 Ocak 2020 tarihinde hastalık ilk defa başka bir ülkeye (Tayland) sıçramıştır.

Korona virüs hastalığı ile ilgili ilk haberlerin uluslararası basına yansımaya başlaması ile birlikte hastalığın küresel seyri takibe alınmış ve 27 Ocak 2020 tarihinde konuyla ilgili Genel Başkan Yardımcılarımız tarafından
CHP Merkez Yönetim Kuruluna kapsamlı bir sunum yapılmıştır. Yapılan bu sunumda hastalığın dünya çapında yayılma riski olduğu ve o tarih itibariyle geçerli olan vaka sayısı, yayılım hızı ve ölüm oranlarıyla, önlem alınmadığı takdirde dünyada on binlerce insanın ölümüne yol açma ihtimali olduğu tespit edilmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu