Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 2’nci bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 2’nci bölüm … “Bu durum dünyamızın ve ülkemizin öngördüğümüzden çok daha ağır bir tehdit ile karşı karşıya kaldığını ortaya koymaktadır…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 2’nci bölüm

2 Mart 2020 tarihinde toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısında hastalığın uzak doğu ülkelerinde yayıldığı, ABD ve Avrupa’da vakaların görülmeye başladığı ve yakın gelecekte ülkemiz dahil dünyanın kalanına sıçrama riski olduğu tespit edilmiş ve CHP Genel Başkanı tarafından ilgili Genel Başkan Yardımcılarına hastalığın uluslararası alanda takip edilmesi ve olası etkilerinin düzenli raporlanması talimatı verilmiştir.

Bugün itibariyle 27 Ocak 2020 tarihinde CHP MYK’sına yapılan ilk sunumda kullandığımız tahmin modelinde yer alan vaka sayısını, yayılım hızını ve ölüm oranlarını çok aşan bir gerçeklikle karşılaşmış bulunuyoruz. Bu durum dünyamızın ve ülkemizin öngördüğümüzden çok daha ağır bir tehdit ile karşı karşıya kaldığını ortaya koymaktadır. Bu tehdit karşısında “En İyisini Dilemek Ama En Kötüsüne Hazırlıklı Olmak” gerekiyor.

Karşı karşıya kaldığımız bu ağır felaket dolayısıyla ortaya çıkabilecek ekonomik ve sosyal riskleri azaltmak amacıyla salgına yakalanan ülkelerin tecrübelerinden yararlanmak üzere bütün ülkeleri izlemeye aldık. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere konuyla ilgili uluslararası kuruluşların, sivil toplum ve meslek örgütlerinin açıklama ve uyarılarını takip ettik. Bu sayede küresel olarak en iyi uygulama örneklerini tespit ederek ülkemiz adına riskleri en doğru şekilde tahmin etmeyi ve en etkin kontrol mekanizmalarını önermeyi amaçladık.

Salgın hastalık hala sürmekte olup hastalığın seyri ve tedavisiyle ilgili belirsizlikler hala devam etmektedir.
Bu eksik bilgi dolayısıyla ne dünyada ne de Türkiye’de geleceğe yönelik yüksek güvenilirlikli tahminler yapılamamaktadır. Bu kısıtlamalar dolayısıyla biz de çalışmalarımızı muhtemel senaryolar üzerinden hazırlamak durumunda kaldık. Rapor okuyucularımızı, raporumuzda yer alan iyimser senaryoları esas alarak rehavete veya kötümser senaryoları esas alarak umutsuzluğa kapılmaması konusunda uyarmak isteriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu