Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 3’üncü bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 3’üncü bölüm … “Hastalığın seyrini hafifleten tedavi yöntemlerine ilişkin uluslararası alanda çeşitli haberler çıkmasına rağmen henüz hastalığı engelleyen bir aşı veya tedavi edebilen bir ilaç bulunamamıştır…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 3’üncü bölüm

COVID-19 hastalığı, bulaşım hızı, kalıcı iz bırakma (morbidite) ve öldürücülük (mortalite) oranı en yüksek hastalıklardan birisidir. Hastalık bu menfi özellikleri dolayısıyla bütün dünyaya hızla yayılmış; Ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 11 Mart 2020 tarihinde “Pandemi” ilan edilmiştir.

Hastalığın seyrini hafifleten tedavi yöntemlerine ilişkin uluslararası alanda çeşitli haberler çıkmasına rağmen henüz hastalığı engelleyen bir aşı veya tedavi edebilen bir ilaç bulunamamıştır. Bilim insanları aşı veya ilaç bulunması ve yaygın olarak kullanılabilmesinin aylar alabileceğini belirtmektedir.

Bütün umudumuz virüsün form değiştirmemesi ve enfekte olan insanların tekrar enfekte olmaması, virüsün insandan insana geçerken zayıflaması veya yakın zaman içerisinde hastalığı engelleyen aşı veya tedavi eden bir ilaç bulunmasıdır. Ancak en iyisini umut ederken en kötüsüne hazırlıklı olmamız gerektiğini tekrar vurguluyoruz.

Test Yapılmalı… Test Yapılmalı… Test Yapılmalı…

Salgın hastalıkla başa çıkabilmek için ilk yapılması gereken hastalığa yakalanmış insanları tespit etmek, hastaları ve temas kurduğu kişileri önce izole edip sonra tedavi etmektir. Aksi takdirde salgının yayılmasının önüne geçilemez ve bir felaket ile karşı karsıya kalınabilir. Hastalığı tespit etmenin tek yoluysa test yapılmasıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu