Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 4’üncü bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 4’üncü bölüm … “Oysa dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde hastalığın yayılmasıyla ilgili bilgiler tüm detaylarıyla anlık olarak kamuoyu ile paylaşılmaktadır…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 4’üncü bölüm

Hastalığın ülkemize henüz sıçramadığı ancak sıçramasının beklendiği günlerde elimizde olan az sayıda test kitlerinin ihraç edildiği haberlerini üzüntüyle takip ettik. Hastalığın ilk vakalarının tespit edildiği günlerde hastalık belirtisi gösteren yurttaşlarımızda sadece yurt dışı temaslı olanlara test yapılması, izleyen günlerde test protokolünün değiştirilmesine rağmen test sayısı ve test merkezlerinin azlığı nedeniyle hastalık belirtisi gösteren vakalara yeterince test yapılamaması halk sağlığını riske atmıştır. Ülkemizde yetersiz test yapılması dolayısıyla vakalar zamanında tespit edilip karantina altına alınamamış ve tespit edilemeyen vakalar dolayısıyla hastalık diğer ülkelerden daha hızlı yayılmaya başlamıştır.

Salgın hastalıkla ilgili bilgiler günde bir defa Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından açıklanmaktadır.

Bu açıklamada sadece vaka ve ölüm sayıları verilmektedir. Oysa dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde hastalığın yayılmasıyla ilgili bilgiler tüm detaylarıyla anlık olarak kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Ülkemizde de hastalıkla ilgili tam ve doğru bilgilerin Halkımızla anlık paylaşılmasına başlanılması hastalıkla etkin mücadele açısından zorunluluktur.

Salgının Yayılma Hızı Yavaşlatılmalıdır

Salgın hastalıkla mücadelede ilk ve en önemli tedbir sosyal mesafe, karantina ve kişisel hijyen uygulamalarıyla hastalığın yayılım hızının düşürülmesidir. Hastalığın yayılım hızını düşürmenin en etkin yolu yurttaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmek, ikna etmek ve gerekirse zorlamaktır. Toplumsal karantina tedbirleri uygulamanın ekonomik, sosyolojik ve siyasi risklerinin farkındayız ancak salgının hızla yayılma tehlikesinin farkında olarak halk sağlığının her türlü kaygının önünde tutulması gerektiğini düşünüyoruz.

Salgın hızını yavaşlatmak iki açıdan hayati önem taşımaktadır. Birincisi salgın hızı yavaşlatılarak hasta sayısının sağlık sistemimizin kapasitesini aşmasına engel olmaktır. Bu sayede hastalara yeterli sağlık hizmeti sunulabilecek ve kayıplarımızın önüne geçilecektir. Salgın hızını yavaşlatmanın bir diğer amacı tedavi ve aşı bulunana kadar mümkün olduğunca çok yurttaşımızı hastalıktan korumaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu