Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 5’inci bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 5’inci bölüm … “Hastalığın yayılım hızının yüksek olması, hasta sayısının hızla artmasına ve sağlık sistemi kapasitemizin yetersiz kalmasına yol açabilir…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 5’inci bölüm

Hastalığın yayılmasının beklendiği günlerde (Mart başı) önlem alınmayarak veya önlem alınmasında geç kalınarak; örneğin umre dahil yurt dışına gidiş ve gelişler sınırlanmayarak, yurt dışı dönüşlerinde yeterli karantina önlemleri alınmayarak; hastalığın en ağır yaşandığı ülkelerden biri olan İran sınırından giriş çıkışların engellenmesinde geç kalınarak; Ve sınır geçişlerinde gevşek davranılarak, salgının ilk günlerinde futbol maçlarını iptal etmek yerine seyircisiz oynatarak halk sağlığı riske atılmıştır.

Bu süreçte yurt dışından dönüşte karantinaya alınan yurttaşlarımızın bulunduğu otobüsten üst düzey bir yöneticinin kızına polis ekipleri tarafından kayırmacılık yapılarak karantinadan kaçırılması kamuya olan güveni derinden zedelemiştir.

Sağlık Çalışanlarımızın Sayısı Artırılmalıdır

Hastalığın yayılım hızının yüksek olması, hasta sayısının hızla artmasına ve sağlık sistemi kapasitemizin yetersiz kalmasına yol açabilir. Bu sebeple önümüzdeki en büyük ödev sağlık sistemimizi güçlendirmek olmalıdır.

Sağlık sistemimizin en önemli bileşeni sağlık çalışanlarımızdır. Sağlık çalışanlarımız için en büyük risk tedavi hizmetleri sırasında hastalığa yakalanma riskidir. Bir taraftan hastalığın bulaşıcılık hızının yüksek olması dolayısıyla hasta sayısının hızla artma ihtimali, diğer taraftan sağlık çalışanlarının hastalığa yakalanarak çalışamaz hale gelme ihtimali göz önüne alınarak bir anda sağlık çalışanlarımızın sayısında hızlı düşüş yaşanabileceği göz önüne alınmalıdır.

Salgın hastalığı bizden önce yaşayan ülkelerde sağlık çalışanlarının sayısının hastalık bulaşması sebebiyle azalması ve aynı anda hasta sayısının hızla artması sonucunda çok üzücü sahneler yaşanmıştır. Bu tecrübeden hareketle ilerleyen gün ve haftalarda artan sağlık personeli ihtiyacının karşılanması amacıyla öncelikle atanamayan sağlık personelinin hemen atanmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca KHK ile görevden uzaklaştırılan sağlık çalışanlarından haklarında kesin hüküm bulunmayanların göreve çağrılmasında yarar görüyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu