Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 6’ncı bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 6’ncı bölüm … “Hastalığın belirli illerimizde yoğunlaşması halinde diğer illerden takviye sağlık personelinin hızla bu bölgelere nakli için gerekli önlemlerin alınmasını tavsiye ediyoruz…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 6’ncı bölüm

Salgının çok yaygınlaşması ve hasta sayısının aşırı artması ihtimaline karşı hastalıkla doğrudan ilgisi olmayan uzmanlıklardan (ortopedi, cildiye, göz gibi) olan sağlık personelinin salgın hastalıkla mücadelede görevlendirilmesi için hazırlıkların planlanmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca başımıza gelecek en kötü senaryoya hazırlık olarak; son 3 yıl içinde emekli olmuş sağlık personelinden çalışmaya uygun olanların da göreve çağrılmasının düşünülmesinde; Ve bu konuda hazırlık yapılmasında fayda görüyoruz. Hastalığın belirli illerimizde yoğunlaşması halinde diğer illerden takviye sağlık personelinin hızla bu bölgelere nakli için gerekli önlemlerin alınmasını tavsiye ediyoruz.

Sağlık Çalışanlarının ve Ailelerinin Sağlığı Korunmalı ve Güvenliği Sağlanmalıdır

Salgın bitinceye kadar sağlık çalışanlarımız uzun saatler hastalık bulaşma riskiyle çalışacaktır. Hastalık bulaşma ve bulaştırma riski yüksek olan sağlık personelinin ailelerini ve yakınlarını korumak amacıyla sağlık personelinin evleri dışında rahat koşullarda ücretsiz kalabileceği oteller ayarlanmalıdır. Ayrıca salgın boyunca personelin güvenli ve hijyenik taşınması için servis araçlarının sayısının artırılmasını ve 24 saat emre amade tutulmasını tavsiye ediyoruz.

Salgın hastalık boyunca toplumsal gerginliğin yüksek olması muhtemel olup sağlık personelinin şiddete maruz kalma ihtimali bulunmaktadır. Sağlık çalışanlarımızı şiddete karşı korumak amacıyla sağlık meslek örgütlerinin yıllardır talep ettiği “Sağlık Çalışanlarına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası” hızla çıkarılmalı ve hastanelerde güvenlik en üst düzeye çıkarılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu