Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 7’nci bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 7’nci bölüm … “Bu konuda başta Çin, İran ve İtalya gibi uluslararası tecrübeler ortadayken zamanında alınması gereken önlemler alınmayarak salgına hazırlık konusunda zaman kaybedilmiştir…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 7’nci bölüm

Sağlık Çalışanlarının Çalışma Koşulları ve Özlük Hakları Genişletilmelidir

Salgın hastalık süresince çok zor koşullarda görev yapacak sağlık personelinin ve ailelerinin beklenmedik masrafları çıkacaktır. Hem bu beklenmeyen masrafların karşılanması hem de moral ve motivasyonlarının yükseltilmesi amacıyla salgın boyunca tüm sağlık personeline çift maaş ödenmesini yol, yemek ve konaklama masraflarının tam ve hızlı bir biçimde karşılanmasını tavsiye ediyoruz.

Hastane, Yatak ve Ekipman Kapasitemiz Hızla Artırılmalıdır

Hastalığın dünya kronolojisi ve yayılım haritası incelenerek hastalığın ülkemize de sıçrayacağı çok daha erken tahmin edilmeli; Ve en geç Şubat ayı ortalarından itibaren salgına hazırlık kapsamında hastane, yatak ve ekipman kapasitemizin artırılması çalışmalarına başlanılmalıydı. Bu konuda başta Çin, İran ve İtalya gibi uluslararası tecrübeler ortadayken zamanında alınması gereken önlemler alınmayarak salgına hazırlık konusunda zaman kaybedilmiştir.

Daha fazla geç kalınmadan salgın hastalığın hızla yayılması riskine karşı hastane ve yatak kapasitemiz hızla artırılmalıdır. Bu kapsamda şehir hastaneleri nedeniyle yakın zamanda kapatılan hastaneler tekrar devreye alınmalı, kamu ve özel sektör hastaneleri tek merkezden koordine edilerek maksimum kapasite ile çalışılması planlanmalıdır. Vaka sayısında hızlı artış ihtimaline karşı askeri hastaneler tekrar açılmalı ve gerektiğinde hızla sahra hastaneleri kurmak amacıyla planlamalar yapılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu