Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 8’inci bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 8’inci bölüm … “Mevcut mahkûm ve tutuklu sayılarıyla cezaevlerinin kapasitesi göz önüne alındığında salgın hastalığın en hızlı cezaevlerinde yayılacağını tahmin ediyoruz…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 8’inci bölüm

Örnek vakalarda hastalığın özellikleri ve seyri incelendiğinde sağlık personelini koruyucu ekipmanlarla birlikte; yoğun bakım teknolojilerine özellikle ventilasyon (solunum) cihazlarına çok ihtiyaç duyulacağı anlaşılmaktadır.
Bu ekipmanların hızlı ithalatı için tüm kolaylıkların tanınması; Ve yerli üretim planlaması için üretici firmalarla görüşülerek üretim ve satın alım planlarının yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Cezaevleri ve Göçmenler

Mevcut mahkûm ve tutuklu sayılarıyla cezaevlerinin kapasitesi göz önüne alındığında salgın hastalığın en hızlı cezaevlerinde yayılacağını tahmin ediyoruz. Bu ihtimal göz önüne alınarak halk sağlığı zorunluluğu siyasi önyargılara kurban edilmeden, adalet ve eşitlik duygusu incitilmeden, toplum güvenliği riske atılmadan ve cezasızlık algısı yaratılmadan bir infaz erteleme yasası çıkarılmalıdır.

Hastalığın yayılma riski açısından en riskli gruplardan birisi olan göçmen ve mülteciler de bu süreçte koruma ve sağlık hizmetlerinden yararlandırılmalı, temel gıda ve hijyen ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Dünya Ekonomisi Sarsılıyor

Hastalığın ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin’in dünya ekonomisi açısından önemi dolayısıyla ekonomi çevrelerinin dikkati bir anda COVID-19 hastalığına çevrilmiş ve 15 Şubat 2020 tarihinden itibaren hastalığın diğer ülkelere yayılmaya başlamasıyla ekonomik sarsıntı hissedilmeye başlanmıştır. ABD ve Avrupa ülkelerinde ilk vakaların görülmeye başlamasıyla Korku/Oynaklık Endeksi (VIX) yükselmeye başlamış ve 16 Mart 2020 tarihinde neredeyse 2008 yılı küresel kriz seviyelerine kadar çıkmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu