Raporlar

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 9’uncu bölüm

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 9’uncu bölüm … “Küresel panik hali piyasaların en güçlü liman kabul edilen ABD Dolarına ve devlet tahvillerine yönelmesi sonucunu doğurmuş ve küresel olarak borsa endeksleri büyük düşüşler göstermiştir…” detaylar haberimizde…

CHP Koronavirüs Raporu – 24 Mart 2020 – 9’uncu bölüm

Çin ekonomisinin üretim kesintileri sonucu yavaşlamasıyla birlikte küresel tedarik zincirlerinin işleyişi bozulmuş, Çin’den gelen girdilere bağlı olarak, büyüklükleri ne olursa olsun dünyadaki tüm şirketler üretimde daralmalar yaşamaya başlamıştır. Hastalığın dünyaya yayılmasıyla üretim kısıntıları ve daralma artarak devam etmiştir.

Hastalığın yayılmasıyla ülkeler arasındaki ulaştırma faaliyetlerinin kısıtlanarak neredeyse sıfırlanma noktasına gelmesi, küresel ekonomik faaliyetleri durdurma noktasına getirmiştir. En önemlisi, tüketiciler ve firmalar arasında yaygınlaşan panik hali, olağan tüketim kalıplarını bozmuş ve piyasa anormallikleri şiddetlenmiştir.

Küresel finans piyasaları da değişikliklere sert tepki vermiş bütün öncü göstergeler bozulmuş ve küresel hisse senedi endeksleri gerilemiştir. Küresel panik hali piyasaların en güçlü liman kabul edilen ABD Dolarına ve devlet tahvillerine yönelmesi sonucunu doğurmuş ve küresel olarak borsa endeksleri büyük düşüşler göstermiştir.

Dünya ekonomisinin lideri konumunda olan ABD Merkez Bankası başta olmak üzere tüm ülkelerin Merkez Bankaları faizleri düşürmek ve para basmak suretiyle parasal genişlemeye gitmiştir.

Bütün ülkeler salgın hastalık dolayısıyla sınırlarını kapatıp karantina tedbirlerini artırmaya başlayınca adeta dünya kilitlenmiştir. Karantina tedbirlerinin yol açtığı gelir kayıplarını aşmak ve sosyal patlamalara engel olmak amacıyla ülkeler üst üste tedbir paketlerini açıklamaya başlamıştır. Açıklanan tedbir paketleri ülkelerin siyasal öncelikleri ve ekonomik güçleriyle orantılı olmak kaydıyla bugüne kadar görülmemiş boyutlara ulaşmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu