Haber

Bir Bakanlık diğer bir Bakanlığı yalanlıyor

Bir Bakanlık diğer bir Bakanlığı yalanlıyorTanal; “Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın bakanlığın hizmet binaları girişlerine termal kamera sistemleri kurulduğuna ilişki açıklaması, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın cevabını akıllara getirdi” dedi. detaylar haberimizde…

Bir Bakanlık diğer bir Bakanlığı yalanlıyor

Tarım Bakanlığı, “Paramız yok” deyip birim ve hizmet binalarına termal kamera konulamadığını söylemişti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise tüm hizmet binalarına termal kamera sistemi kurduklarını açıkladı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın, korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında alınması gereken tedbirlere ilişkin TBMM ve tüm bakanlıklara gönderdiği tavsiye niteliğindeki dilekçeye kurumlardan tek tek cevaplar geliyor.

GÜMRÜKLER 7/24 ÇALIŞIYOR”

CHP’li Tanal’a cevap veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Korona virüs pandemisiyle mücadele edilmesi kapsamında öncelikleri olan halkın ve personelin sağlığının korunması noktasında hükümet tarafından alınan tüm önlemler, vakit kaybetmeksizin uygulanırken, diğer taraftan toplumsal ihtiyaçların temini ve tedarik zincirinin sürdürülebilirliğinin sağlanması noktasında kilit öneme sahip olan gümrüklerde ticaretin aksamadan devamı için de faaliyetlerin büyük bir özveriyle 7/24 sürdürüldüğünü” belirtti.

“HİZMET BİNALARI GİRİŞLERİ TERMAL KAMERA KONULDU”

Bakan Ruhsar Pekcan, bu kapsamda alınan tedbirleri şöyle sıraladı:

-Şubat ayı başından itibaren personelimizin eldiven, tulum, virüs koruma maskesi, tam korumalı gözlük ve dezenfektan gibi ihtiyaçları karşılanmıştır.

-Hizmet binalarımız, gümrük kapılarımız, limanlarımız, personel servis araçlarımız ve resmi araçlarımız rutin olarak dezenfekte edilmektedir.

-Bakanlığımız hizmet binaları girişlerine termal kamera sistemleri kurularak girişlerde vücut ısısı kontrolü yapılmaktadır.

-Personelimizin kullanımında bulunan yemekhaneler, ticari alanlar, çay ocakları, kafeteryalar, spor salonları ve misafirhanelerin faaliyetleri geçici olarak askıya alınmıştır. Personelimize kumanya dağıtımı yapılmaktadır.

-Güvenli sosyal mesafeyi korumak amacıyla personel servislerinde, ortak kulanım alanlarında ve asansörlerde gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Farkındalığın arttırılması amacıyla hizmet binalarımızda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan korona virüs (COVID-19) bilgilendirme afişleri asılmıştır.

-Bakanlığımızca korona virüs pandemisine karşı ilk günden itibaren büyük bir hassasiyetle tüm tedbirler alınarak çalışmalar sürdürülmektedir.”

TARIM BAKANLIĞI, ‘MALİYETLİ’ DEYİP HİZMET BİNALARI GİRİŞLERİNE TERMAL KAMERA KOYMAMIŞTI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın bakanlığın hizmet binaları girişlerine termal kamera sistemleri kurulduğuna ilişki açıklaması, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın cevabını akıllara getirdi.

CHP’li Vekil Mahmut Tanal’ın dilekçesine cevap veren Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ersin Topçuoğlu, maliyetinden dolayı termal kameraların girişlere konulamadığını söylemişti.

Topçuoğlu, “Söz konusu dilekçede 2, 3 ve 4. maddelerde yer alan hijyen kurallarına Bakanlığımızca harfiyen uyulmakta olup, 1. maddede yer alan giriş kapılarında termal kamera vb. ekipmanların kullanımı ile ilgili olarak ise; Bakanlığımıza bağlı çok sayıda birim ve hizmet binası bulunmakta olup, her birim için kamera alınması yüksek maliyet gerektirdiğinden konu tarafımızca çözüme kavuşturulması yönünde değerlendirilmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu