Haber

Yerel Medya için TGF İletişim Başkanlığına çağrı yaptı

Yerel Medya için TGF İletişim Başkanlığına çağrı yaptı … Karaca; “bugün birçok gazete, televizyon ve radyo kapısına kilit vuracak, binlerce basın emekçisi işsizlikle karşı karşıya kalacaktır” dedi. detaylar haberimizde…

Yerel Medya için TGF İletişim Başkanlığına çağrı yaptı

“Yerel Medya için acil eylem planı yapılmalı”

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen korona virüs sebebiyle daha da zor duruma düşen medya sektörü için acil eylem planı yapılması ve desteklenmesi için İletişim Başkanı göreve çağrıldı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Genel Başkan Yılmaz Karaca, “Dijitalleşme ile birlikte bugün içinde bulunduğumuz olumsuz şartlar nedeniyle yerel medya çok zor duruma düşmüştür. Sektörümüzün bağlı bulunduğu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın yerel medyaya yönelik acil yerel medya eylem planı yasasını hazırlayarak Cumhurbaşkanımıza ve meclise sunması gerekmektedir. Aksi takdirde bugün birçok gazete, televizyon ve radyo kapısına kilit vuracak, binlerce basın emekçisi işsizlikle karşı karşıya kalacaktır” dedi

“İlan reklam gelirlerinin düşmesi belimizi büktü”

Zorluklar içerisinde, kısıtlı imkanlarla halkın haber alma hakkı için gece gündüz demeden çalışan, yayın yapan yerel ve yaygın gazete, kurumsal internet haber portalı, TV ve radyoların, korona virüs salgını nedeniyle zor günler yaşadığını söyleyen Karaca, şu görüşlere yer verdi: “Anadolu basını ilan ve reklamlarla ayakta duran bir sektör. Özellikle Basın İlan Kurumu üzerinden alınan resmi ilanlar, yaygın ve yerel gazeteler için can suyudur. Alınan tedbirler kapsamında uzun bir süre icra ve ihale ilanları, duyuruları yayınlanmayacak olması, özel işletmeler de reklam kısıtlamasına gitmesi, gazete satışlarının tabana vurması, yaşam mücadelesi veren Anadolu basınını daha da güç duruma düşecek, yok olma ile karşı karşıya kalacaktır”

“Anadolu Basını kurtarılmalıdır”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, korona virüsü salgını nedeniyle medya sektörünün acilen desteklenmesi gerektiğini söyledi. Karaca, işini, gelirini kaybeden basın emekçilerine maaş verilmesini, gazetecilere faizsiz kredi imkanı sunulmasını önerdi.
Karaca, Anadolu basını için alınabilecek tedbirleri şöyle sıraladı;

– Korona salgınından olumsuz etkilenen medya için “Tedbir Destek Paketi” açıklanmalıdır.
– İşsiz kalan, salgın yüzünden evden çıkamayan ve iş bulamayan basın emekçilerinin maaşı işsizlik fonundan ödenmelidir.
– Gazete sahiplerine BİK tarafından faizsiz borç imkanı sağlanmalıdır. BİK’nun şubesi dışında kalan illerdeki basın çalışanlarına da faizsiz kredi verilmedir.
– TV’lerin uydu bedelleri 6 ay süreyle alınmamalı ve uydu bedeli sonraki süreçte en aza çekilmelidir.
– TV ve radyolar da Maliye Bakanlığı’nın mücbir sebep kapsamına alınmalıdır.
– Devletin, belediyelerin ve STK’ların medya sektörüne destek vermesi sağlanmalı, İl Genel Meclisi kararları, Belediye Meclisi ve Encümen kararları yerel gazetelerde yayınlanmalı ve Anadolu basınına sahip çıkılması öngörülmelidir.
– Gazetelerimizden kesilen % 15’lik BİK kesintinin tamamen kaldırılması gerekmektedir
– Medya sahiplerine acil kredi imkanı sağlanmalıdır. Gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp, mürekkep gibi ithal malzemelerin kurdan etkilenmeyecek şekilde ayarlanmaları ve gümrük vergileri sıfırlanmalıdır.
– Sigorta ve vergiler indirilmelidir. SGK ve Maliye borçları en az bir yıl ertelenmelidir.
– Özel ilan ve reklamlardan vergi alınmamalıdır.
– İnternet haberciliği yasasının çıkartılması sağlanmalı.
– Her daim devletinin yanında olan Anadolu Basını bir an önce desteklenmeli ve gereken tedbirler yasalarla koruma altına alınmalıdır.

TGF Genel Başkanı Karaca konuşmasının son bölümünde; “Demokrasinin temel taşı medya için yukarıda belirtmiş olduğumuz tedbirlerin hayata geçirilmesi hususunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sayın Rıdvan Duran’ı yerel basına can suyu ve destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu