Kocaeli

Kocaeli’nin ekonomide sanayi payının rakamlarla ifadesi

Kocaeli’nin ekonomide sanayi payının rakamlarla ifadesi … “Dünyanın marka firmaları; Ford, Hyundai, Anadolu-Isuzu, Siemens, Türk Pirelli, Good Year, Brisa, Bridgestone, Bosch gibi firmalar Kocaeli’nde üretim yapmaktadırlar. Buradan dünyaya açılmaktadırlar…” detaylar haberimizde…

Kocaeli’nin ekonomide sanayi payının rakamlarla ifadesi

Kocaeli yüzölçümü bakımından küçük, ancak katma değeri bakımından büyük bir ildir.
Kocaeli’nin ekonomik faaliyetlerinde sanayinin payı yüzde 51’dir.

Kocaeli 79 bin 254 TL ile kişi başı GSYH’da Türkiye birincisidir. Aynı zamanda ilimiz kişi başı sanayi üretiminde de 38 bin 197 TL ile birinci sırada yer alıyor. Türkiye ortalamasının yaklaşık üç katı. (TR → 13 bin 386 TL) (2018 yılı)

Son 10 yıllık istatistikî verilere göre İlin Türkiye imalat sanayine sağladığı katkı yüzde 13’tür.

Kocaeli’nin sektörlerine bakıldığında;

*Türkiye araç üretiminin yüzde 39’u Kocaeli’nden karşılanmaktadır. (2019 yılı)
*Türkiye kimya sanayi içerisindeki payı yüzde 27’dir.
*Türkiye Metal Sanayinin yüzde 19’unu karşılamaktadır.
Kocaeli yabancı sermayeli ve büyük ölçekli işletmelerin tercih ettiği bir İldir.

3.000’in üzerindeki Odamıza kayıtlı firmanın 307’si yabancı sermayelidir. Yabancı sermayeli firmalar arasında Alman, Hollanda, Amerika, Fransa, Güney Kore, İtalya firmaları öne çıkmaktadır. Dünyanın marka firmaları; Ford, Hyundai, Anadolu-Isuzu, Siemens, Türk Pirelli, Good Year, Brisa, Bridgestone, Bosch gibi firmalar Kocaeli’nde üretim yapmaktadırlar. Buradan dünyaya açılmaktadırlar.

Türkiye’nin en büyük 500 firmasının da 79’u Kocaeli’nde faaliyet göstermektedir. İlk 1000 büyük işletme içerisinde ise 134 Kocaeli firması yer almaktadır. Türkiye’nin büyük işletmelerinin yüzde 13’ünü Kocaeli firmalarının oluşturması, İlimizin imalat sanayi ve vergi oranlarıyla da örtüşmektedir.

Türkiye dış ticaretinin yüzde 18,5’i Kocaeli’nden gerçekleşmektedir.

Kocaeli Gümrüklerinden alınan verilere göre 2019 yılında İlimizden;

*29,0 milyar dolar ihracat,
*40,3 milyar dolar ithalat gerçekleştirilmiştir.
2019 yılında gerçekleştirilen 69,3 milyar dolarlık dış ticaret ile Kocaeli Türkiye dış ticaretine yüzde 18,5 katkı vermiştir.

Organize Sanayi Bölgeleri, Serbest Bölgeler ve Teknoparkları ile sanayi disiplinli olarak gelişmektedir…

Konumu bakımından Avrasya üzerinde bilinen tüm ticaret yollarının güzergâhında yer alan Kocaeli, lojistik bakımdan ciddi bir avantaja sahiptir ve her zaman yatırımcılar için cazibe merkezidir. İlde 14 adet organize sanayi bölgesi, 5 adet teknopark ve 2 adet serbest bölge bulunmaktadır. Bu OSB’lerin büyük bir kısmı ihtisaslaşmıştır: TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB, Kimyacılar OSB, Makine OSB, Plastikçiler OSB, Kömürcüler OSB’dir.

Türkiye’nin bilişim merkezi olması hedeflenen ve İlin beşinci ve en büyük teknoparkı olan Bilişim Vadisi Muallimköy’de bulunmaktadır. İlk etabının faaliyete geçtiği Bilişim Vadisi, Türkiye’nin inovasyon ve teknoloji tabanlı büyümesinde yeni merkez olacaktır.

Kocaeli hem sanayi, hem de bir liman kentidir…

Doğal bir liman olan İzmit Körfezi’nde 35 liman ve iskele bulunmaktadır. Dolayısıyla İlimiz hem sanayi, hem de liman kentidir. Kocaeli, limanlarından elleçlenen yük miktarı ile 2017 yılından itibaren ilk sırada yer alıyor. 2019 yılında Kocaeli limanlarından 72.2 milyon ton yük elleçlendi. Türkiye genelinin yüzde 15’i Kocaeli’den gerçekleşti. (2019 yılı)

Kocaeli limanı, Avrupa’nın 7. limanıdır…

Kocaeli ileri teknoloji yatırımlarını çeken bir cazibe merkezidir.

Sanayi kuruluşları ihtiyaç duydukları bilgiye; bölgede yer alan Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük araştırma merkezi: TÜBİTAK MAM, Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı, Gebze Teknik Üniversitesi Teknoparkı, Gebze OSB Teknoparkı ve TÜBİTAK MARTEK ile kolaylıkla ulaşabilirler.

Ayrıca Kocaeli, sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye insan kaynağını sağlayacak bir alt yapıya sahiptir.

2019 yılında, Kocaeli’de 32’si yabancı sermayeli olmak üzere toplam 208 yatırım gerçekleşti. Bu rakam Türkiye genelinin yüzde 3,7’sini karşılıyor. Kocaeli’nde gerçekleşen bu yatırımlar 4 milyar 654 milyon TL sermayeli olurken 4 bin 899 istihdam yarattı.

Ar-Ge Merkezi olan toplam 1.232 adet şirketin, 126 tanesi İlimizde yer almaktadır. 18 adet de Tasarım Merkezimiz bulunmaktadır.

Kocaeli; İstanbul ve İzmir’den sonra toplanan vergilerin %10,63’ini karşılayan üçüncü ildir. (2019 yılı)

İlimiz, 2019 yılında 71 milyar 555 milyon TL vergi ödemiştir. Bu rakam, Türkiye’nin genelinde 69 ilin vergi gelirlerinin toplamından (68 milyar 749 milyon TL) fazladır. Aynı zamanda; İlimiz yüzde 90,8 ile tahakkukta birinci sırada yer almaktadır. Kocaeli’nin 2019 yılında kişi başına ödediği vergi geliri de 36 bin 638 TL olmuştur. Böylece Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile Türkiye ortalamasının (8 bin 97 TL) kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il olmuştur.

Bununla birlikte Kocaeli’de kişi başına devletin harcaması 3 bin 678 TL ile Türkiye ortalaması olan 9 bin 991 TL’nin altında kalmaktadır. Bir başka deyişle, ilimizin devlete kişi başına verdiği vergi olan 36 bin 638 TL’ye karşılık devlet tarafından Kocaeli’ne kişi başına sadece 3 bin 678 TL harcama yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu