Çalışma Hayatı

Karaca: ‘Anadolu basını yok olma tehlikesi yaşıyor’

Karaca: ‘Anadolu basını yok olma tehlikesi yaşıyor’Karaca; “Zaman zaman yaptığımız açıklamalarda ortaya koyduğumuz sıkıntılarımız ne yazık ki devlet katında ilgi görmedi” dedi. detaylar haberimizde…

Karaca: ‘Anadolu basını yok olma tehlikesi yaşıyor’

TGF, 61’nci Başkanlar Konseyi interaktif ortamda gerçekleştirildi

Türkiye Gazeteciler Federasyonu, korona virüs salgını nedeniyle 61. Başkanlar Konseyi toplantısını interaktif bir ortamda gerçekleştirdi.

TGF yönetim kurulu, Basın Vakfı ve Türkiye’nin dört bir yanından cemiyet başkanlarının dijital ortamda katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, interaktif bir ortamda olmasına rağmen katılımın yoğun olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İlk kez böyle bir toplantı yapıyoruz, çok verimli geçti. Başkanlar konseyi toplantısını interaktif bir ortama hazırlayan arkadaşlarımız Bayram Ekici, Levent Altun ve Özgür Özen’e de teşekkür ediyorum” dedi.

“Anadolu basını bitiyor”

Koronavirüs nedeniyle Anadolu basınının çok zor bir süreçten geçtiğini belirten TGF Genel başkanı Yılmaz Karaca; “Virüs nedeniyle sıkıntılı süreç yaşıyoruz, bir an önce kurtulmayı ümit ediyorum. TGF bu zor dönemde gerek yönetim gerek başkanlar konseyi ile önemli işler yaptı. Sorunlarının çözümü için büyük mücadeleler verdi. Zaman zaman yaptığımız açıklamalarda ortaya koyduğumuz sıkıntılarımız ne yazık ki devlet katında ilgi görmedi. Mücadelemize yılmadan devam edeceğiz. Daha önce gazeteler geçim mücadelesi verirken şu anda batmak üzere. Mutlaka Cumhurbaşkanı, İletişim Başkanı Anadolu basınının vahim durumuna destek vermelidir” diye konuştu.

“Halkın sesi olan basına sahip çıkılmalı”

TGF Genel Başkanı Karaca; “Cumhurbaşkanı, ‘Halkın sesine kulak veriyoruz’ diyor. Halkın sesi olan basınımıza da kulak vermesini bekliyoruz. Aksi takdirde Anadolu basını yok olma tehlikesi yaşıyor. Biz bundan yılmayacağız. TGF’nin var oluşu ile Anadolu basınının var oluşu aynıdır. Mücadelemize başkanlar konseyi ile devam edeceğiz. Anadolu basınının ayakta kalmasını sağlamak zorundayız. TGF, ülkesini düşünen, Atatürk ilkelerine bağlı bir federasyondur. Biz kendi tedbirimizi alıyoruz ama devlet desteği de mutlaka şart” dedi.

“Ekran karartmak RTÜK’e yakışmadı”

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, RTÜK tarafından Kıbrıs Diyalog TV’ye verilen ekran karartma kararının da yanlış olduğunu kaydederek; “Her zaman Türkiye Cumhuriyeti Devletini kapsayan etkin haberleri ve programları bulunan Diyalog TV’nin kapatılması üzücü bir durum. Kıbrıs Diyalog TV’de yayınlanan bir programda devleti eleştirmek ile bağdaştırılan bir konuşma sonucu RTÜK tarafından kapatılması basın özgürlüğüne yapılmış bir darbedir. En kısa sürede bu yanlıştan dönülerek uygulanan yaptırımın daha makul cezalar ile düzeltilmesi diliyoruz” diye konuştu.

Cemiyet başkanlarından TGF’ye tam destek…

Başkanlar Konseyi toplantısında söz alan cemiyet başkanları, Anadolu basınının sorunlarını savunan ve her platformda dile getiren TGF’ye tam destek verdiklerini kaydederken, mesleki konulardaki önerilerini de dile getirdi. Cemiyet başkanları, internet kanununun bir an önce çıkması, hükümet ve siyasetçilerin Anadolu basınına destek vermeleri, Basın İlan Kurumu’nun yüzde 15’lik kesinti uygulamasını bir süreliğine kaldırması ve basın çalışanlarına korona virüs sürecinde daha fazla destek olunması gerektiğini vurguladı.

İki cemiyet daha TGF çatısı altında

Başkanlar Konseyi toplantısında, TGF’ye başvuru yapan Antalya Basın Cemiyeti ve Kocaeli Medya Mensupları Cemiyeti’nin üyelikleri kabul edildi. Antalya Basın Cemiyeti başkanı İbrahim Akkaya ve Kocaeli Medya Mensupları Cemiyeti Başkanı Bahar Kaymakçı Erdoğan, TGF çatısı altında olmaktan mutlu olduklarını söylediler…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu