Çalışma Hayatı

Zeytinoğlu enflasyon oranları ve dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

Zeytinoğlu enflasyon oranları ve dış ticaret rakamlarını değerlendirdiZeytinoğlu; “Ana sanayi gruplarının aylık artışlarına baktığımızda, imalatta yüzde 1.41, ara malında yüzde 3, sermaye malında yüzde 2.91 ile ÜFE’deki genel artışın üzerinde olduğunu görüyoruz” dedi. detaylar haberimizde…

Zeytinoğlu enflasyon oranları ve dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon oranlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Nisan ayında TÜFE aylık yüzde 0.85 artışla yıllık yüzde 10.94’e geriledi. Aylık bu artışta ramazan ayının da başlamasıyla artan gıda fiyatları belirleyici olurken, petrol fiyatlarının aşağı yönlü seyri artışı sınırlı tuttu” dedi. Nisan ayında ÜFE’nin aylık yüzde 1.28 artışla yıllık yüzde 6.71’e gerilediğini söyleyen Zeytinoğlu; ÜFE’de yüzde 1.28 ile aylık hızlı bir artış olduğunu görüyoruz. Ana sanayi gruplarının aylık artışlarına baktığımızda, imalatta yüzde 1.41, ara malında yüzde 3, sermaye malında yüzde 2.91 ile ÜFE’deki genel artışın üzerinde olduğunu görüyoruz. Döviz kurundaki artışın da etkisiyle enflasyonda maliyet etkisinin devreye giriyor olabileceğine bir işaret” dedi.

-T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan nisan ayı geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat yüzde 41.3 azalarak 8 milyar 993 milyon dolar, ithalat yüzde 28.3 azalarak 12 milyar 957 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı yüzde 45.1 artarak 3 milyar 965 milyon dolara yükseldi.

“Talep daralmasının etkileri”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu nisan ayı dış ticaret verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, ihracattaki bu seviyenin taban olma ihtimalinin yüksek olduğunu, önümüzdeki aylarda iyileşme beklediklerini söyleyerek, “Covid-19 nedeniyle tüm dünyada yavaşlayan ticaretin en belirgin etkisini nisan ayında göreceğimizi bekliyorduk. Nitekim nisan ayı ihracatımız tarihi bir düşüşle 8 milyar 993 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu gerilemede, en büyük ticaret partnerimiz olan Avrupa’daki talep daralması ve komşu ülkelerimizle sınırlardaki karantina önlemleriyle yaşanan aksaklıkların etkisini görüyoruz. Ancak ihracattaki bu seviyenin taban olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki aylarda AB ticaretinde de yumuşak açılış sebebiyle, iyileşme olacağını bekliyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu