Çalışma Hayatı

EMEP: ‘Dün Soma’da bugün salgında işçiler ölüme itiliyor’

EMEP: ‘Dün Soma’da bugün salgında işçiler ölüme itiliyor’Erkan; “Katliamın kamu ayağının sorumluları, madeni denetlemekle sorumlu bakanlık bürokratları ise hiç yargılanmadı. Mahkeme kararlarına rağmen AKP iktidarı yargılanmalarına izin vermedi” dedi. detaylar haberimizde…

EMEP: “Dün Soma’da bugün salgında işçiler ölüme itiliyor”

Soma Katliamının 6’ıncı yıl dönümü dolayısıyla Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan yazılı açıklama yaptı. “Soma’yı ve salgın koşullarında ölüme itilen işçileri unutmayacağız, unutturmayacağız” diyen Erkan, katliamın yargı sürecine de atıfta yaparak “Mahkeme kararlarına rağmen AKP iktidarı yargılanmalara izin vermedi” dedi.

Dava 4 yıl sürdü…

EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Soma Katliamı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Bugün evladını, eşini, babasını kaybeden ailelerin ve işçi sınıfının acısı tazelenirken, çarkların dönmesi için işçilerin salgının kucağına itilmesi, Nisan ayında 220 işçinin salgın dahil iş cinayetlerinde canını kaybetmesi öfkemizi arttırıyor” dedi. 4 yıl süren davada, maden patronu ve katliamdan sorumlularının bir kısmının gülünç cezalar aldığını ifade eden Erkan, “Katliamın kamu ayağının sorumluları, madeni denetlemekle sorumlu bakanlık bürokratları ise hiç yargılanmadı. Mahkeme kararlarına rağmen AKP iktidarı yargılanmalarına izin vermedi” dedi.

“Soma’yı unutmayacağız”

İş cinayetlerinin son bulması için insanca yaşanacak bir çalışma ortamının sağlanması gerektiğini vurgulayan Erkan, “Bu ortamı işçi ve emekçiler; işyerlerinde örgütlenerek, işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarını örgütleriyle denetleyerek gerçekleştirebilirler. Bu ortamın kalıcı olmasını ise salgınla birlikte işçi ve halk düşmanı yüzü bütün çıplaklığıyla açığa çıkan tekelci sermaye egemenliğine dayanan bugünkü sistemin yerine ‘işçi ve halk egemenliğine’ dayalı ‘bilim ve emek” ile kurulacak bir sistemi kurarak sağlayabilirler. Bu koşulları sağlayana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Soma’yı ve salgın koşullarında ölüme itilen işçileri unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu