Haber

Ersoy: Yurtiçi turizm Mayıs sonunda başlayabilir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde normalleşme planına ilişkin soruları yanıtladı.,,

Ersoy: Yurtiçi turizm Mayıs sonunda başlayabilir … Ersoy; “Çin, Güney Kore gibi birçok ülkede düzelmeler hızlı şekilde var. Onlar sanki öncelikli açılacakmış gibi. Avrupa ülkelerinde çok ciddi düzelmeler var. Haziran ortalarından sonra dış turizm trafiği başlar” dedi. detaylar haberimizde…

Ersoy: Yurtiçi turizm Mayıs sonunda başlayabilir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde normalleşme planına ilişkin, “Bir terslik olmazsa 28 Mayıs gibi iç turizm hareketiyle inşallah turizm başlar” dedi.

Bakan Ersoy yurt dışından gelecek olan turistlerle ilgili de “Yoğun turist gelen ülkelerdeki gelişmeleri izliyoruz. Haziran ortasından sonra dış turizm trafiği başlar” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Bodrum’da NTV ekibinden Merih Ak‘ın sorularını yanıtladı. Bakan Ersoy özetle şunları söyledi: Bodrum Kalesi A’dan Z’ye restore edildi. Surda yeni yerler keşfedildi, restorasyondan geçirdik. Haziran sonunda restorasyonu tamamlayıp ziyarete açacağız.

Önceki tanıtımlar virüs sonrası çıkışımızı hızlandıracak. Yoğun turist gelen ülkelerdeki gelişmeleri izliyoruz. (İlk açılacak ülkeler) Asya trafiği sanki açılabilir gibi gözüküyor. Çin, Güney Kore gibi birçok ülkede düzelmeler hızlı şekilde var. Onlar sanki öncelikli açılacakmış gibi. Avrupa ülkelerinde çok ciddi düzelmeler var. Haziran ortalarından sonra dış turizm trafiği başlar.

“Otellerde sertifikasyon süreci başlatılacak”

Covid-19 sürecinde otelleri kapatmadık, hava ve kara trafikleri durdurulduğu için tesisler kendileri kapatmak zorunda kaldı. Genelgeler ve kriterler konusunda gerekli adımları attık. Güvenli algısının tamamen sağlanması gerekiyor. Bunun için de detaylı bir sertifikasyon programı başlattık. Dünyada ilk oldu, AB de benzer bir çalışma yapma kararı aldı.

Sertifikasyon programı düzenli denetimi içeriyor. Denetim, eğitim, maske ve mesafe kurallarını içeriyor. İşletmelerin sertifikasyonu olup olmadığı görülebilecek. Denetimi içeren bu programa gönüllü işletmeler katılacak. Kurallara ilaveler de gelebilir, azaltmalar da olabilir. Haziran başında test merkezleri açılacak. Bir terslik olmazsa 28 Mayıs gibi iç turizm hareketiyle inşallah turizm başlar. Verilere göre yurtiçi uçuşlar mayıs sonunda başlayabilir.

“Beyoğlu Kültür Yolu Projesi planladık”

Galataport’a 5 Nisan gibi ilk gemi yanaşacaktı. Maalesef olmadı. Hızlı bir ivmenin başlayacağını düşünüyorum. Galataport’tan başlayıp AKM’de biten Kültür Yolu planladık. Eylülden itibaren Atlas Sineması’nda galalar düzenlenecek. Atatürk Kültür Merkezi içine Kültür Sokağı inşa ediyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu