Kültür Sanat Tarih

Büyükakın Dualarla şehitlerin kabrine karanfil bıraktı

Büyükakın Dualarla şehitlerin kabrine karanfil bıraktıBüyükakın; “Türkiye güçlü ise çevredeki insanlar huzurludur. Türkiye, barış ve kardeşlik içinde yaşamanın teminatıdır” dedi. detaylar haberimizde…

Büyükakın Dualarla şehitlerin kabrine karanfil bıraktı

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, İzmit Bağçeşme Namazgâh Şehitliğini ziyaret ederek, şehitlerin kabrine karanfil bıraktı, dua etti. Okunan Kuran-ı Kerimi dinleyen Başkan Büyükakın, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada; “Bayrağımız dalgalanabiliyorsa, ezanlar susmuyorsa, şehitlerimizin bu vatan için canlarını feda etmesinin dışında başka hiçbir sebep yoktur. Onların yüreğindeki bu iman olmasaydı, vatan söz konusu olduğunda gözlerini kırpmadan şehadete yürümeselerdi, bugün biz bırakın bayramları kutlamayı bir vatan sahibi bile olmazdık. Bu vatanı vatan yapan, bayrağı bayrak yapan şüphesiz aziz şehitlerimizin kanlarıdır. Bu vatan için canlarını feda eden şehitlerimizi bu bayramlarda ve sair zamanlarda onları anmak, yakınlarını hatırlamak borcumuzdur. Onları hatırlamak için bugün buradayız, vazifemizi eda ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

“Bayrağımız inmesin, ezanlarımız dinmesin”

“Allah bu vatan uğruna canını feda etmekten uzak durmayan, kendini bundan sakınmayan evlatlardan eksik bırakmasın” diyerek açıklamalarını sürdüren Başkan Büyükakın; “Bu vatan ancak öyle vatan kalabilir. Bu bayrak ancak öyle bayrak kalabilir. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafyada bin yıl ayakta kaldıysak bunun tek unsuru ve tek sahibi şehitlerimizin akıttığı kandır. Şehitlerimizin ailelerine sabır diliyorum. Ahirete irtihal etmiş olanların hepsini rahmetle anıyorum. Bu vatan inşallah ilelebet payidar kalacaktır. Ebed müddet devletimiz var olsun. Bayrağımız inmesin, ezanlarımız dinmesin” ifadelerini sarf etti.

“Küresel kapitalizmin doymak bilmez bir iştahı var”

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın çok zor bir bölge olduğunu da bir kez daha dile getiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın; “Müslüman kanı maalesef akıyor. Küresel kapitalizmin doymak bilmez bir iştahı var. Petrol ve enerji kaynaklarını sömürmek için bölge insanının kanını ve gözyaşını dökmek onların hiçbir zaman vazgeçmediği bir şeydi. Kardeşi kardeşe kırdırmak, insanlar arasına fitne ve fesat tohumlarını ekmek, barış adı altında yaptıkları anlaşmalarla yüzyıllar sürecek kan dökülmelerine sebep olmaktan hiç vazgeçmediler. Bakın coğrafyaya, bakın Ortadoğu coğrafyasına ellerine sürdükleri her yerde ihtilaf var. Ellerine sürdükleri her yerde kan ve gözyaşı var. Bizim ceddimizin barış ve kardeşlik götürdüğü, yüzyıllarca huzur götürdüğü, tüm dinlerin mensuplarının kardeşçe yaşadığı coğrafyalarda insanlar birbirlerinin boğazına çökmüş vaziyetteler. Bunun kazanma ve biriktirme hırsından ve daha çok servet yapma hırsından başka bir şey değildir” diye konuştu.

“Türkiye, barış ve kardeşlik içinde yaşamanın teminatıdır”

“Bizim milletimiz tarih boyunca her konuda insanlığa çok şeyler öğretti” diyerek “Bundan sonra da Allah’ın izniyle çok şey öğretecek” vurgusu yaparak açıklamarını sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın; “Bizim milletimizin tekrar ayakları üstüne durması, bölgesinde ve dünyada güçlenmesi, dünya için bir umuttur. Hep söylüyorum. Türk hasretle beklenendir. Bütün coğrafyalarda böyledir. Ortadoğu’da böyledir. Balkanlarda böyledir. Türki Cumhuriyetlerin olduğu bölgede de böyledir. Türkiye güçlü ise çevre güçlüdür. Türkiye güçlü ise çevredeki insanlar huzurludur. Türkiye, barış ve kardeşlik içinde yaşamanın teminatıdır. Allah’ın izniyle gelecekte çok daha güçlü olacağız. Zor günlerden geçiyoruz. Bugünleri de daha güçlü bir şekilde atlatacağız ve inşallah ondan sonra bir daha dünyaya bir medeniyet meşalesini yakacağız. Daha güçlü bir şekilde barışı ve kardeşliği dünyaya yazacağız. Bunun liderliğini yapacağız, Allah’ın izniyle” diye konuştu.

“Değerler üzerine inşa edilmiş bir ruh var”

“Bu ufukta gençlerimizin yetişmesi lazım” diyerek “Gençlerimizin bin yıllık bir davası ve vizyonu olması lazım” vurgusu da yapan Başkan Büyükakın, “Bu memlekete, millete ve dünyaya barış, kardeşlik, insanlık bayrağını taşımak için yetişmeleri gerekiyor. Bu vizyonla düşünmeleri lazım. Bizim milletimiz de bu güç var. Bu değerler üzerine inşa edilmiş bir ruh var. Ben buna yürekten inanıyorum. Nesiller bunun için yetişecek. Ben tarihi bir yükselişin içinde olduğumuzu düşünüyorum. Zaman zaman böyle sıkıntılar olabilir ama mesela doğumun en yakın olduğu an sancının başladığı andır. Sabaha en yakın olduğumuzdan gecenin zifiri karanlığının geçmesi gerekir. Bu zorluklar aşıldıktan sonra arkasından bir rahmet gelir. Her zahmetten sonra bir rahmet vardır. Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Ben bu salgın günlerinin de gelecekte rahmete vesile olacağına inanıyorum” dedi.

“Tüm hemşehrilerime mutluluk ve huzur diliyorum”

“Koronavirüs salgınıyla mücadeleyi Türkiye başarıyla yönetti” ifadelerini de sarf eden Başkan Büyükakın, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her zamanki gibi bu süreçte de inanılmaz liderlik etti. Tüm bakanlıklarımız çok iyi bir koordinasyonla çalıştı. Türkiye’deki toplam kayıpları diğer ülkelerde kendini dünyaya dev ülkeler olarak tanıtmış ülkelerde bir günde verdiklerini gördük. Türkiye’nin bütün bir süreç boyunca kaybettiği hasta sayısı kadar bir gün de hasta kaybettikleri oldu. Dolayısıyla iyi gidiyoruz inşallah. Bu sıkıntı ile beraber, bu zorlukla beraber bir kolaylık da geleceğini ve geleceğin hakikaten Türkiye’nin olduğuna inanıyorum. Buna yürekten inanıyorum. İnşallah öyle de olacak. Bu zor günleri hep birlikte birlik beraberlik kardeşlik içinde atlatacağız. Buradan Kocaelili hemşehrilerimin bayramını da bu vesileyle kutlamak istiyorum. Rabbim inşallah bize nice bayramları çocuklarımızla, sevdiklerimizle ve milletimizle beraber yaşatır. İnsanlığın huzur içinde olduğu nice bayramlar görürüz. Tüm hemşehrilerime sağlık, sıhhat, mutluluk ve huzur diliyorum” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu