Yaşam

Bebeğin görme duyusu anne karnında gelişiyor

Bebeklerin doğmadan önce duyularının gelişmemiş olduğu ve verdikleri tepkilerin tamamen tesadüfi, refleks hareketlerden ibaret olduğu düşünülürdü. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, ultrasonografi ve diğer inceleme yöntemleri sayesinde bebeğin beş duyusunun gebeliğin en erken aşamalarında gelişmeye başladığını, verdikleri tepkilerin aslında oldukça anlamlı yanıtlar olduğunu söyledi. detaylar haberimizde…

Bebeğin görme duyusu anne karnında gelişiyor

BURSA (İGFA) – Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, anne karnında bebeğin görme duyusunun gelişimi ile ilgili bilgiler verdi.

Anne karnındaki yaşam sırasında en son gelişen duyu sisteminin görme olduğunu ifade eden Op. Dr. Şeyda Atabay, “Fetusun 25. haftadan önce görsel uyaranlara duyarlı olmadığı bu haftadan itibaren ise giderek artan bir şekilde ışık gibi görsel uyaranlara güçlü yanıtlar verdiği gözlenmiştir. Göz kapağı hareketleri de yine bu dönemde başlar. Bebeğin göz kapakları 26. haftaya kadar kapalıdır. Sesten farklı olarak uterus ışığı geçirme konusunda güçlü bir engel görevi görür ve bebeğin ışıktan etkilenmesi engellenir. Bebeğin gözleri 26. haftaya kadar kapalı olmakla birlikte anne adayının karnı üzerine uygulanan güçlü bir ışık kaynağına yanıt verir. Gerçekte rahim içi mutlak karanlık değildir. Tıpkı sesleri geçirdiği gibi ışığı da geçirmektedir. Bu nedenle bebek gündüz ile geceyi rahatlıkla ayırt edebilir” dedi.

Anne karnındaki bir bebeğin görme işlevini test etmek olanaksız olduğunu kaydeden Atabay, “Anne karnındaki bebekler de tıpkı bizler gibi suyun içinde gözlerini uzun süre açık tutamazlar. Bebek uyumasa da göz küresini korumak için gözlerini açar ve kapatır. Doğmamış bebeğe dışarıdaki ışığın sadece yüzde biri ulaşır. Ancak bu miktar doğmamış bebeğin renkleri algılaması ve belleğine kaydetmesi için yeterlidir. Özellikle kırmızı tonlar daha iyi algılanır” diye konuştu.

Atabay, bebeklerin doğduğunda her şeyden habersiz, savunmasız bir yavru olmadığının altını çizerken, gerek ses, gerek ışık, gerekse dokunma gibi uyaranların bebeğe ölçülü olarak uygulanmasında fayda olduğunu söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu