Yaşam

CHP’li vekil Tutdere, Doğu ve Güneydoğu’nun sesi oldu

CHP’li vekil Tutdere, Doğu ve Güneydoğu’nun sesi oldu … Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı … detaylar time haberimizde…

CHP’li vekil Tutdere, Doğu ve Güneydoğu’nun sesi oldu

Av. Abdurrahman Tutdere, konuşmasında, Esnaf Masası Heyeti’nin; Van, Hakkâri, Şırnak, Mardin ve Batman illerine gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında tespit ettiği sorunları ve bölge halkının taleplerini gündeme taşıdı.

ADIYAMAN (İGFA) – CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Türkiye’nin tamamında olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu illerinde de işsizlik, yoksulluk, zamlar ve hayat pahalılığının can yakıcı bir sorun haline geldiğine dikkat çekti. Van’da yaşanan başlıca sorunlara değinen Tutdere, “Kapıköy Sınır Kapısı’nın kapalı kalması hem ilin ekonomisini hem de bölge ekonomisini olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Vanlılar aynen şunu diyor: “Bu ayrımcılık neden? Habur Sınır Kapısı açık, Kapıkule Sınır Kapısı açık, Kapıköy Sınır Kapısı neden kapalı?” Vanlılar bu sorunun cevabını iktidardan bekliyorlar. Van’ın tarım ve hayvancılıkta da çok ciddi sorunları var. Özellikle mera yasakları bölgedeki hayvancılığı olumsuz etkilemektedir.” dedi.

“HAKKARİ’NİN EN TEMEL SORUNU ULAŞIM”

Hakkâri’de yaşanan en temel sorunun ulaşım sorunu olduğu ifade eden Milletvekili Tutdere, özellikle Hakkâri-Van illeri arasındaki ulaşım süresini iki saate düşürecek olan Berçelan Yaylası’ndan geçecek yolun bir an evvel yapılması gerektiğini söyledi. Şırnak’ta bulunan Nerdüş Deresi’nde yaşanan kirliliğe dikkat çekerek, sorunun çözümü konusunda iktidarı göreve çağıran Milletvekili Tutdere, Şırnak’ın İdil ilçesinde yaklaşık 10 bin kişilik 3 aşiretin hâlâ göçebe hayatı yaşadığını, çocuklarının eğitim alamadıklarını ayrıca hiçbir sağlık hizmetinden de faydalanamadıklarını vurguladı.

Mardin’de yaşayan yurttaşların GAP Projesi’nden kaynaklanan sorunlar yaşadığı ve elektrik dağıtım şirketi DEDAŞ’ın hatalı uygularından dolayı çiftçilerin üretimi bırakma noktasına geldiklerini dile getiren Milletvekili Tutdere, “Mardin’li hemşerilerimiz GAP projesinin bitirilememiş olmasından kaynaklı çok ciddi sorunlar yaşıyorlar. 128 milyar doları yerinde kullanmış olsaydınız bugün GAP Projesi bitmiş, Adıyaman ve Mardin Ovaları suyla buluşmuş olacaktı. Belki de bugün bölgede çok ciddi bir şekilde kalkınmış illerimiz olacak, işsizlik sorunu olmayacaktı” dedi.

Öte yandan Batman’ın sorunları hakkında da konuşan Milletvekili Tutdere, Batman’ın özellikle genç işsizlik anlamında çok ciddi mağduriyetler yaşayan bir kent olduğunu kaydederek, “Gençlerimiz iş istiyorlar, bölgeye yatırım yapılmasını istiyorlar. Batmanlı hemşerilerimiz iktidarın Batman’ı unuttuğunu söylüyorlar. Ulaşım, eğitim ve sağlık alalarında Batman halkı mağdur. Batmanlıların yaşamış oldukları mağduriyetlerin ivedilikle çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu