İGF

Yenişehir Belediyesi’nden çiftçilere destek

Bursa’nın tarım ambarı Yenişehir’de yerel yönetim, çiftçinin kazancını artırmak için yoğun mesai harcıyor. Sloganlarının her daim “üretken belediyecilik” olduğunu vurgulayan Başkan Davut Aydın, toplam 600 dekarlık alanda mera ıslah ve bakım çalışması yürüttüklerini söyledi.

BURSA (İGFA) – Bursa’nın Yenişehir Belediyesi, küresel ısınma ve gıda arzındaki daralmayı dikkate alarak ilçede hayvancılığın geliştirilmesine yönelik gündemine aldığı projeleri bir bir hayata geçiriyor. Yerel yönetim, bu kapsamda çiftçinin kaba yem ihtiyacını karşılamak ve üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla ıslah edilen Gündoğan, Karasıl, Çayırlı, Karaköy ve Karacaali mahallelerindeki 500 dekarlık mera sahasında gübreleme ve bakım çalışması başlattı.

Karasıl ve Menteşe Mahallelerinde de 100 dekarlık mera sahasında ıslah çalışması yapıldığını vurgulayan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, projeye katkı sağlayan ve kısa adı HAGEL olan Hayvancılığı Geliştirme Birliği’ne de teşekkür etti.

 ÖRNEK İŞBİRLİĞİ

Mera ıslah çalışmalarını yerinde inceleyen Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Ülkemizin en verimli arazilerine sahip Yenişehir’de meralarını ıslah ederek yetiştiricilerimizin kazancına kazanç katmak istiyoruz. Burada bizim görevimiz üreticilerimize destek olarak onların üretim maliyetlerini düşürmektir. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz mera ıslah ve bakım çalışmaları sayesinde üreticilerimiz, kaba yem ihtiyacının bir kısmını ıslah yaptığımız meralardan karşılayabilecek. Yenişehir’de tarımsal üretim sezonu 3-4 ay sürüyor. Bu süreyi uzatmamız gerekiyor” dedi.

KOOPERATİFLERE DESTEK

Tarım sektöründe kooperatiflerin de önemine işaret eden Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, şunları kaydetti: “Biber Pazarı dediğimiz yerde kooperatifler için yer hazırlıyoruz.  Çalışmalarının daha verimli olması için 5 kooperatifimizi buraya yerleştireceğiz. Çiftçimizin, alın terinin karşılığını eksiksiz almasını istiyoruz. Bunun için de aracıyı ortadan kaldıracak bir sistem üstünde çalışıyoruz. Şu an görüştüğümüz birkaç büyük market zinciri var. Anlaşma sağladığımız firma gelip Yenişehir’de depo ve paketleme tesisi kuracak. Aracı olmadan tarladan ürünleri alacak. Böylece üreticimiz mahsulünü daha yüksek fiyattan satmış olacak” dedi. 

  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu