İGF

Gaziantep Kalesi’nde zamanda yolculuk

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi yapıları ve turistik mekanlarıyla göz dolduran kentin atmosferini görünür kılmak amacıyla Gaziantep’in tarihi kalesinde başlatılan tünel açımı ve restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Tünelde Roma, Memlük ve Osmanlı izleri görülecek.  

GAZİANTEP (İGFA)- Gaziantep’in tarihi kalesinde başlatılan tünel açımı ve restorasyon faaliyetlerini sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Büroları ile Gaziantep Müze Müdürlüğü’nün çalışmalarında sona yaklaşıldı. Saha çalışmaları ve araştırmaların ardından arkeolog ile uzmanların yer aldığı ekip, toprak, taş, balcık ve çamuru özenle dışarı taşıyarak tünelin bir kısmını ortaya çıkardı.
Aydınlatma sistemlerinin yapıldığı çalışma kapsamında, tünellerde alınan güvenlik, duvar destekleme tedbirleri ve statik önlemlerle çalışmalara devam ediliyor. Kastel, bağlantı yolları, galeri, aydınlatma oyukları ve merdivenlerin bulunduğu tünellerin açılmasıyla, “yerin altı da üstü de tarih” olarak anılan kentin turizmine katkı sağlaması amaçlanıyor.

OTORİTELER TARİHİ

Arkeolog ve çalışma sorumlusu Ali Korkmaz, tarihi kalenin kentin en eski yapılarından olduğunu söyledi. Birçok imparatorluk ve beyliğin kontrolüne geçen kalede onarımlarla değişimlerin yaşandığını dile getiren Korkmaz, “Kaledeki tünellerin Memlükler döneminde, saldırı ve kuşatma riskine karşı kaçış ve ihtiyaç için yapıldığını düşünüyoruz. Tünellerde, su ihtiyacının karşılanması amacıyla kalenin üstüyle bağlantılı kasteller yapılıyor. Tünellerin turizme kazandırılması amacıyla çalışmaları yaklaşık 8 aydır sürdürülüyor” ifadelerinde bulundu.

GÜN SAYIYOR

Tünellerin, Kurtuluş Savaşı’nda kalenin kullanılmaması ve güvenlik nedeniyle doldurulmuş ve kapatılmış olduğunu söyleyen Korkmaz; “Çalışmalarla tünellerin yaklaşık 250 metrelik kısmı temizlenerek açıldı. Derinlik olarak ise yerin 15 metre civarı altına inmiş durumdayız. Tünellerin doğu yönünden devam ettiğini tespit ettik. Tünellerde gidebileceğimiz yere kadar gitmeyi düşünüyoruz. Koruma Kurulunun onayından sonra bu yıl turizme kazandırılmasını planlıyoruz” dedi.

Korkmaz, 3-4 kişinin rahatlıkla yürüyebildiği tünellerde birçok bağlantı yolları, bölme, galeri, aydınlatma için hazırlanan oyukların bulunduğunu ifade etti. Tünellerin yeraltı turizmi açısından çok önemli olduğunun da altını çizen Korkmaz, ziyaretçilere  zamanda yolculuk yaptırmayı hedeflediklerini belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu