İGF

Kaliteli sağlık için 8 israftan kurtulun

Özel Medicabil Hastanesi Yalın Sağlık Enstitüsü ve Kalite-Akreditasyon Koordinatörü, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Aysun Yılmazlar, sağlık süreçlerinde verimliliği sağlama yolunun yalın düşüncedeki sekiz israfın ayıklanmasından geçtiğini söyledi.

BURSA (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından 17 Nisan tarihini içine alan haftanın “Verimlilik Haftası” olarak kutlandığını hatırlatan Prof. Dr. Aysun Yılmazlar, verimlilik ve yalın sağlık uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Verimliliğin sürekli gelişimi hedefleyen bir düşünce olduğunu, verimlilik konusunun bir kültür olarak yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Aysun Yılmazlar, “Verimliliği; süreçte kullanılan insan, sermaye, hammadde, işgücü, makine, bina, enerji gibi kaynakların etkin kullanımını öneren bir kavram olarak görebiliriz. Hayatın her alanında kaliteyi artıran, işlerin arzu edilen biçimde sürdürülmesini ve belirlenen hedeflere ulaşılmasını mümkün kılan verimlilik, kurumlar için hayati önem taşıyor. Çünkü verimlilik; kurumun başarısını ve sürekliliğini sağlayacak olan çalışma ve üretkenliğini belirtir. Verimlilik ve kalite birbirlerine paraleldir. Çünkü süreçteki kalitesizlikler ve sürecin verimliliğini doğrudan negatif etkiler. Verimlilik için israfı önlemek de önemli bir noktadır” diye konuştu.

Açıklamasında, verimlilik kavramının yalın düşünce ve uygulamalarla da bağlantılı olduğunu dile getiren Özel Medicabil Hastanesi Yalın Sağlık Enstitüsü ve Kalite-Akreditasyon Koordinatörü, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Yılmazlar, “Sağlık yöneticilerinin ve sağlıkçıların yalın sağlık eğitimlerinden geçmesi gerekiyor. Bu yapılmadığında, hastanelerde süreçlerdeki verimsizlik hem hasta ve hasta yakınlarını hem de sağlıkçı ve sağlık yöneticilerimizi mutsuz etmeye devam edecektir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu