İGF

330 milyon kişi siber saldırıya uğradı

Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, geçtiğimiz yıl 10 ülkeden 330 milyon kişi siber suçlara maruz kalırken, 55 milyonunun kimlik hırsızlığı kurbanı olduğunu ve sorunları çözmek için 2,7 milyar saat zaman harcadığını belirtirken, kişisel verileri korumak isteyen bireyler için 10 önemli adımı sıraladı.

BURSA (İGFA) –Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını, kişisel verilerin ihlalini de artırıyor. Salgınla birlikte her zamankinden daha çok çevrimiçi ortamlara yönelen bireyler, bu durumu avantaj bilen hackerlerin koordineli ve ikna edici saldırılarına maruz kalıyor. 2020 yılında 10 ülke kapsamında yapılan araştırmalar, yaklaşık 330 milyon kişinin siber suça maruz kaldığını raporlarken, 55 milyondan fazla kişinin kimlik hırsızlığı kurbanı olduğunu gösteriyor. Suç mağdurlarının bu tür sorunları çözmek için hem para hem de zaman kaybı yaşadığını belirten Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kişisel verileri korumak için bireylerin dikkat etmesi gereken 10 adımı aktardı.

Siber suçlara maruz kalan bireyler kişisel verilerini çaldırmakla birlikte büyük bir zamanını da bu verileri kurtarmak için harcıyor. Araştırmalara göre, geçtiğimiz yıl siber suç mağdurlarının bir sorunu çözmek için ortalama 6-7 saat harcadığı raporlanırken, karşılaşılan sorunların tamamını çözmek 2,7 milyar saate mal oldu. Birçok bireyin salgın öncesine göre kendilerini daha savunmasız hissettiğine dikkat çeken Serap Günal’a göre, kullanıcıların dijital yaşamlarını korumak için daha aktif ve bilinçli bir rol üstlenmeleri, siber suçlardan korunmanın önemli bir ayağını oluşturdu.

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMANIN 10 YOLU 

Kişisel verileri korumak isteyen bireyler için 10 etkili adım şöyle sıralandı.

1. Düzenli olarak parolalarınızı değiştirin.
2. Sosyal medya hesap ayarlarını kontrol etmek gerekiyor.
3. Herkese açık Wi-Fi hizmetlerini kullanırken dikkatli olun.
4. Basit güvenlik soruları kullanmayın.
5. IP adresinizi gizleyin.
6. Cihaz seçiminde dikkatli olun.
7. HTTPS içeren web site adreslerini kullanın. 
8. Oturumu kapatın. 
9. Kimlik avı dolandırıcılıklarına dikkat edin. 
10. Güvenlik çözümüne sahip olun ve kullanın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu