İGF

BALKANTÜRKSİAD’dan ‘Biden’e tarihi tepki

BALKANTÜRKSİAD Başkanı Fatih Şakir, 1915 Ermeni tehciriyle ilgili olarak “soykırım” ifadesi kullanan ABD Başkanı Joe Biden’a tepki göstererek, “Soykırım ifadesini kabul etmiyor, en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu açıklamanın milletimiz ve tarih karşısında hiçbir değeri yoktur” dedi.  

BURSA (İGFA) – Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Başkanı Fatih Şakir, Biden’in açıklamasının, bilimsel ve hukuki hiçbir temele, bulguya dayanmadığını, radikal Ermeni çevreleri ile Türkiye karşıtı grupları memnun etmek amacıyla tamamen iç siyasi hesaplarla yapıldığını kaydetti.

 Fatih Şakir’in konuyla ilgili açıklaması şöyle: “ABD Başkanı Biden’ın 1915’teki Ermeni tehcirine yönelik, bilimsel ve hukuki hiçbir temele, bulguya dayanmayan, radikal Ermeni çevreleri ile Türkiye karşıtı grupları memnun etmek amacıyla tamamen iç siyasi hesaplarla yaptığı ‘soykırım’ açıklamasını kabul etmiyor, en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu açıklamanın milletimiz ve tarih karşısında hiçbir değeri yoktur.

Balkan coğrafyasında uzun yıllar boyunca, ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin seyirci kaldıkları asimilasyon politikalarına maruz kalan, son olarak bütün dünyanın kabul ettiği şekilde  Srebrenitsa’da soykırıma uğrayan Balkan Rumeli Türkleri olarak; ABD Başkanı’nı bu vahim hatasını düzeltmeye; tarihten düşmanlık çıkarmaya çalışan çevrelerin gündemine hizmet etmek yerine, başta Türk ve Ermeni halkları arasında olmak üzere, bölgede barış içinde bir arada yaşama pratiğinin tesis edilmesine yönelik çabaları desteklemeye davet ediyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu