İGF

İYİ Parti’den ‘müsilaj’ tepkisi


İYİ Partililer Dünya Çevre Günü’nde, tüm Marmara denizi sahillerinde eşzamanlı temizlik etkinlikleriyle, müsilaj istilasına dikkat çekti.

BURSA (İGFA) – “Doğayı seviyoruz ve Türkiye sahillerini temizliyoruz” adlı etkinlikler, “Biz İYİ doğa ve İYİ çevre dostuyuz” sloganı ile yapılırken, Mudanya sahillerindeki anlamlı eylem, İYİ Parti Doğa ve Çevre Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Yusuf Özgan, İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanı Hüseyin Hatipoğlu, il ve ilçe teşkilatı mensuplarınca gerçekleştirildi.

MARMARA CAN ÇEKİŞİYOR

İYİ Parti Doğa ve Çevre Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Yusuf Özgan , “Geleceğimiz için, Yaşama hakkı için, Çocuklarımız için, İYİ doğa için, İYİ çevre için Türkiye genelinde farkındalık yaratmak için Dünya Çevre Günü’nde tüm Marmara sahillerindeyiz” ifadelerini kullandı.

Günlerdir Marmara Denizi’ndeki bu ölümcül “ deniz salyası” salgınını çaresizlik içinde izlediklerini vurgulayan Özgan, “ Deniz salyasının yoğun ve kalıcı olması büyük bir tehlikeyi haber veriyor yani Marmara denizi ölüyor.  Tabii ki bunun en önemli sebeplerinin başında; bölgedeki yerleşim alanları ile sanayi tesislerinden doğrudan gelen atıklar; Akarsu, nehir, dere gibi dolaylı olarak gelen yüzeysel sular; Deniz araçlarından direkt gelen atıklar; Vasıtası ile denize azotlu/fosforlu bileşikli besin maddeleri gelmiş oluyor.  Bir kapalı deniz olan Marmara’da, akıntıların ve sirkülasyonun azalması ve küresel ısınma; besin maddelerinin taşınması ile ortamdaki su bitkilerinin (algler) aşırı şekilde çoğalmasına ve ortama salyalarını(müsilaj) bırakmasına neden oluyor. Denizin 30 metre altına kadar yayılmış olan bu jel ağ tabaka, deniz canlılarının yaşam alanlarını kötü etkilediği için toplu balık ölümlerine neden olmaya başlamıştır. Kısa bir süre içerisinde de bu ölümler balıklarla sınırlı kalmayıp birçok deniz canlısı türünü yok edecektir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu