İGF

Marmara’da büyük temizlik başladı


Marmara Denizi’ndeki müsilajla mücadele kapsamındaki en büyük deniz temizliği seferberliği başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum düzenlenen programda konuştu.

İSTANBUL (İGFA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat kurum, müsilaj sorununa karşı birlik olmak için İstanbul Caddebostan Sahili’nden Türkiye’nin en büyük, en kapsamlı deniz temizliğini başlattı. Bakan Kurum, 7 ilde 1000 kişilik ekiple temizlik seferberliğini bugün itibariyle eş zamanlı başladığını duyurdu.

“MARMARA DENİZİ EN HIZLI ŞEKİLDE TEMİZLEYECEĞİZ”
“Tüm dünya iklim değişikliğinin getirdiği sorunlarla karşı karşıya. Deniz kirliliğine karşı seferberlik ruhuyla hareket etmeliyiz. Marmara Denizi’ni en hızlı şekilde temizleyeceğiz. 100 farklı noktadan numuneler aldık. Eylem planı çerçevesinde sürecimizi yürüteceğiz. Koordinasyon ve bilim kurulunu bu hafta oluşturacağız. Stratejik eylem planını belediyelerin görüşüne sunacağız.”

Canlı bağlantıyı ilk olarak Bursa Gemlik’teki programla yaptı. Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertarslan, “Marmara hepimizin” çağrısında bulunarak seferberliğin startını verdi. Ekipler, canlı bağlantılar sonrasında Kadıköy Caddebostan Sahili’nde müsilaj temizleme çalışmaları başlatıldı. Çalışmaların yaygınlaştırılarak sürdürüleceği kaydedildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu