İGF

Kilis’te 915 ev hanımına mikrokredi desteği

Türkiye’de yoksulluğu azaltmak amacıyla 2003 yılında faaliyetlerine başlayan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) dar gelirli kadınların sürdürülebilir gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına destek veriyor. Mikrokredi, 18. yıl dönümünü kutluyor.

KİLİS (İGFA) – Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ün önderliğinde çalışmaları yürüttüklerini belirten Mikro Kredi Kilis Şube Yöneticisi Hüseyin Hilmi Evran, 64 ildeki 92 şubede 45 binden fazla mikro girişimciye hizmet verildiğini belirtti.

Verilen can suyu desteğinin 1 milyar 150 milyon lirayı aştığını kaydederek, Türkiye’deki mikrokredi uygulaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği çeklerle ilk defa 2003’de Diyarbakır’da başladığına dikkati çekti.  Kilis’te faaliyetlerini sürdüren Mikrokredi iki yıl gibi kısa bir sürede 915 ev hanımına can suyu olduğunu söyleyen Evran, “Kilis’te CARE International ile birlikte yürütülen bu projede Suriyeli ev hanımlarına da bu desteği vermektedir. Verilen kredilerde teminat, kefalet, faiz ya da hizmet bedeli alınmamaktadır. Bu programa verdiği desteklerden dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye’deki Mikrokredi faaliyetlerinin mimarı olan Prof. Dr. Aziz Akgül’e, verdiği desteklerden dolayı Kilis Valisi Recep Soytürk’e minnetlerimizi sunarız” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu