İGF

Erdoğan-Biden görüşmesi başladı


Türk ve Amerikan medyasının adeta kilitlendiği kritik görüşme başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi kapsamında gittiği Brüksel’de ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi.

ANKARA (İGFA) – NATO zirvesi için Brüksel’de bulunan liderlerin gerçekleştireceği önemli ikili buluşmalardan biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında oldu.

Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden görüşme masasında birçok başlığın olduğu, ilişkilerin gerilmesine neden olan F-35 konusundan Biden’ın sözde soykırım iddialarına kadar birçok alanda önemli konular görüşülmesi bekleniyor. F-35 krizinin yanı sıra S-400 ve Doğu Akdeniz konuları da ele alınacak.

Toplantı basına kapalı devam ediyor.

“ÖNEMİN ALTINI ÇİZECEĞİZ”

Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeler öncesinde düzenlediği basın toplantısında, “İttifakın önümüzdeki 10 yıllık yol haritasını belirleyecek NATO 2030 sürecine ilişkin kararların alınacağı önemli bir zirveye iştirak edeceğiz. Müttefiklerimizle birlikte ittifaka verdiğimiz önemin altını bir kez daha çizeceğiz” demişti. NATO’nun farklılaşan tehditler karşısında kendisini güncellerken yeni şartlara da uyum sağladığını belirten Erdoğan, “Bu süreçte güvenliğin bölünmezliği, dayanışma ve beraberlik başta olmak üzere ittifakın temelinde yer alan karar alma mekanizmalarından ve ilkelerden taviz verilmemesi gerektiğine inanıyoruz. Zirvede de inşallah bu hususları vurgulayacağız. Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan’ı unutturacak adımları da atmış oluruz” mesajlarını vermişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu