İGF

“Tarım dışı kullanım, arazilerin en önemli sorunu”

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Toprak Bayramı’na ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’deki tarım arazilerinin en önemli sorununun tarım dışı kullanımlar olduğunu söyledi.

ANKARA (İGFA) – Toprak Bayramı dolayısıyla toprağın önemi ile ilgili farkındalık oluşturmanın ve çölleşme ile mücadele etmenin bir zorunluluk olduğunu belirten TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, özellikle bünyesinde yer alan bitki besin maddeleri ile tarım sektörü için vazgeçilmez bir üretim faktörü olduğunu kaydetti. “Üretilemeyen, çoğaltılamayan, kaybedildiğinde ise telafisi uzun yılları bulan özellikleri nedeniyle toprağın korunması ve toplum yararını gözetecek şekilde dağılımının yapılarak dengeli ve bilinçli kullanılması gerekmektedir” diyen Çelik ,”Bize emanet edilen değerimiz, doğal zenginliğimiz olan topraklarımızı ancak bu şekilde koruyarak gelecek nesillere miras olarak bırakabiliriz” diye konuştu.

Ülke topraklarının su ve rüzgar erozyonu, tuzluluk, çoraklaşma, toprak kirliliği ve amaç dışı kullanım gibi sorunlarla karşı karşıya olduğu bilgisini veren Genel Başkan Çelik, artarak devam eden yoğun nüfus baskısının eklenmesiyle sorunların daha da derinleştiğini, toprağın kullanılamaz hale geldiğini ve kaybolduğunu belirtti. Çelik, sadece bir santim kalınlığında kaybedilen toprağın bile yeniden oluşumu için geçecek sürenin yılları hatta yüzyılları bulabileceğine dikkati çekerek, “Çiftçilerimize kimyasal gübre ve ilaçların bilinçli kullanımı konularında eğitimler verilmelidir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu