İGF

Batman’da ‘Sason Çileği’ tescillendi

Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) Başkanlığı’nca 2018 yılında Sason Çileğine “AB Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” alınması için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvurunun onaylanması ardından “Sason Çileği” coğrafi işaret olarak tescillendi.

BATMAN (İGFA) – Batman’ın Sason ilçesinde Sason Çileği’nin “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” alması dolayısıyla program düzenlendi.

Programda konuşan Batman Valisi Hulusi Şahin, hasat gününde BATSO’nun büyük emeği neticesinde, Sason Çileğinin coğrafi işaret olarak tescillenmesi ile Batman’a ait bir ürünün ilk defa dünya çapında bir markaya kavuştuğunu belirtti. Geçmiş yıllarda Sason ilçesinde yetiştirilen tütün bitkisine alternatif olarak devlet desteği ile küçük bir alanda başlanan çilek yetiştiriciliğinin, bugün Batman’ın ilk markası olarak tescillendiğini ifade eden Vali Şahin, “Türkiye’de büyük emeklerle tütünün ikamesi olacak çok sayıda ürün denendi. Ancak çoğu yerde beklenen verim elde edilemezken, Sason çileği ile tütün ikamesinde en başarılı ilçelerden biriyiz. 2007 yılında 15 dekar alanda yetiştiriciliğine başlanan Sason Çileği, bugün geldiğimiz noktada Türkiye’de bir marka olmuş ve bu markası da artık tescillenmiş durumda. Batman’ın Sason ilçesinde üretilen bu ürünün ilçe ekonomisine katkısı 40 milyon lira civarında. Bu azımsanacak bir rakam değil” diye konuştu.
Tütünden sonra çilek üretiminin de Sason çiftçisine ekonomik anlamında can simidi olduğunu kaydeden Vali Şahin, “Batman bir tarım şehri ve tescillenecek çok sayıda ürünü var. Umarım en kısa zamanda Sason balı, Gercüş Mezrone Üzümü gibi ürünleri de tescillenmiş olur” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu