İGF

Fitch, Türkiye’nin büyüme beklentisini düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin yıl sonu büyüme beklentisini yüzde 6,7’den yüzde 6,3’e düşürdü.

Haziran ayı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda Fitch küresel büyüme beklentisini Mart ayındaki rapora göre yüzde 6,1’den yüzde 6,3’e çıkardı. Raporda gelişmiş ülkelerin performansındaki artışın aralarında Türkiye’nin de olduğu yükselen ekonomilerdeki zayıflıkları dengelediği vurgulandı. Türkiye’deki iç talep ve iyileşen net ticaret dengesiyle ekonominin beklentileri aşmaya devam ettiğini vurgulayan Fitch, yılın ilk üç ayında 2020’nin dördüncü çeyreğindeki ivmenin sürdüğüne dikkat çekti.

Türkiye ile ilgili değerlendirme kısmında “2021’in kalanı için sarkma riski yüksek olsa da mart ayında açıkladığımız yüzde 6,7 büyüme tahmini yüzde 6,3 olarak güncelliyoruz” diyen derecelendirme kuruluşu, buna gerekçe olarak da tüketici güvenindeki zayıglama, merkez bankası başkanının görevden alınmasıyla sıkılaşan finansal şartlar ve koronavirüs salgınındaki yeni dalga ile alınana önlemleri gösterdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu