İGF

İzmir Bergama’dan UNESCO’ya uçurtmalarla selam gönderecek

İzmir Bergama’da diğer UNESCO Dünya Mirası Alanları’na Uçurtmalarla selam göndermeye hazırlanıyor.

İZMİR (İGFA) – Kadim şehir Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girişinin 7. yıldönümü anısına Uçurtma Festivali düzenlenecek.
Festival 20 Haziran 2021 Pazar Günü “İnsanlığı Miras, Çocuklara Emanet Bergama” teması ile Akropol, Asklepion ve Kızıl Avlu’da (Bazalika) gerçekleştirilecek. Yarının büyüğü olarak Bergama’ya sahip çıkacak olan çocuklarda kültürel ve tarihi bilincin artırılması hedefiyle Uçurtma Festivali’nin ilkinin bu yıl yapılacağını açıklayan Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Kurulduğu ilk günden bugüne kesintisiz yaşamın ve yerleşimin sürdüğü şehrimiz Bergama’yı el üstünde tutmaya ve tanıtmaya devam edeceğiz. Çocuklarımız Bergama’mızdan uçurtmaları ile diğer UNESCO Dünya Miras Alanları’nda ki akranlarına sevgilerini gönderecek” dedi.
Bergama’nın eşsiz değere sahip tarihi ve ören yerlerinden diğer UNESCO Dünya Mirası Alanları’na uçurtmalarla selam gönderileceğini ifade eden Bergama Alan Başkanı Emre Ataberk, sahip olduğu nitelikler bakımından üstün evrensel değerler taşıyan Bergama’nın bu yönüyle tüm insanlık için korunması gerekli mirasının emanetçilerinin öncelikle çocuklar olduğunu söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu