İGF

Kayseri Büyükşehir’den sağlıklı atılım

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kentte yine bir ilke imza atacaklarını belirterek, glütensiz ürünlerin satışa sunulacağı bir kafe açacaklarının müjdesi verdi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, çölyak rahatsızlığı ve glüten duyarlılığı bulunan kişilerin glütensiz beslenmelerini sağlamak amacıyla bir kafe açmaya hazırlandıkları müjdesini verdi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Büyükkılıç, “Biliyorsunuz tahıllar çağımızda insanoğlunun beslenmesinde çok önemli bir yere sahip, glüten ise başta buğday olmak üzere arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein olup günümüzde değişik hastalıklarla ilişkisi nedeniyle adından çok söz edilen bir besin maddesi haline geldi. Birçok vatandaşımız da çölyak rahatsızlığı dolayısıyla glütensiz yaşamla tanıştılar. Açacağımız kafemiz ile bu rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

KAFEDE GLUTEN HASTALARI ÇALIŞACAK

Kayseri’de bir ilk olacak olan kafede glüten hastalarının çalışacağını, mutfağında sadece glütensiz ürünlerinin yapılacağını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, açıklamasında “Kayseri’mizde çölyak diye bilinen glutene bağlı alerjiden kaynaklı rahatsızlığı olan vatandaşlar için bir sosyal proje mantığıyla KAYTUR’umuz marifetiyle açılacak olan kafemiz, paketli ürünlerin satılacağı açık ve kapalı alanıyla Tuna Caddesi’nde hizmet verecektir. Ürün olarak pide çeşitlerinden, hamburgerine glütensiz tatlı çeşitlerinden ekmeğine, simidine kadar her şeyin olacağı bir merkez olacaktır” ifadelerini kullandı.

Büyükkılıç, yaklaşık bir ay içerisinde açılması beklenen kafenin ismini ‘Glutensiz Kafe’ olarak koyacaklarını sözlerine ekledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu